Ötödével drágultak a lakások egy év alatt
Az első negyedévben éves szinten 20,1 százalékkal drágultak a lakások – derül ki a jegybank lakásárindexéből.
Az első negyedévben éves szinten 20,1 százalékkal drágultak a lakások – derül ki a jegybank lakásárindexéből.
Az első negyedévben a használt házak árából országos szinten átlagosan 8,7 százalékot engedtek az eladók, míg tavaly az alku mértéke ebben a kategóriában 8,2 százalék volt. A tégla és a panel lakásoknál azonban az árengedmény mértéke csökkent – közölte az Otthon Centrum.
A zöldlakáshitel-kompatibilis fővárosi lakások átlagos négyzetméterára decemberben elérte az 1 millió forintot, az I. és II. kerületben 1,5-1,6 millió forintos, a XVIII. és a XX. kerületben viszont a 700 ezer forint alatti fajlagos árak jellemezték az érintett új lakásokat – közölte az Ingatlan.com
A pandémia tavaly a lakáspiacot is visszavetette, de az idei első három hónapban ismét élénkült a forgalom, s az árak is tovább kúsztak felfelé. A 2015-ös bázishoz viszonyító lakáspiaci árindex toronymagasan nálunk a legmagasabb az uniós mezőnyben. Az InfoTandem infografikája.
Az ingatlan.com adatai szerint a budapesti lakások árai csökkennek, míg a községekben még erős a kereslet és a drágulásnak is tere van.
A következő egy évben Budapesten a használt lakások ára átlagosan 5, vidéken 8-13 százalékkal eshet. A vevők alkupozíciója javul.
A szakma 75 százaléka árcsökkenésre számít a lakáspiacon, amelynek mértéke 10 százalék körüli lehet a GKI felmérése szerint.
A lakáspiacon immár többen várnak árcsökkenést, mint áremelkedést, ugyanakkor érdemi trendfordulóra nem kell számítani a GKI Gazdaságkutató Zrt. januári ingatlanpiaci felmérése szerint.
Negatív irányú trendfordulóhoz érkezett a lakáspiac, a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb felmérése szerint Budapesten már kínálati piac van kialakulóban és az emelkedő árak korszaka is véget ért; az irodabérleti piacon ugyanakkor töretlen a bizalom.
Az elkövetkezendő stagnáló időszakban lesz csak igazán szükség az ingatlanközvetítőkre. A közhiedelemmel ellentétben az elmúlt három évben tapasztalható ingatlanpiaci aranykor nem egyenlő az ingatlanközvetítői szakma virágzásával. Az erős kereslet pont, hogy versenyt szült az önálló eladók és a szakértői segítséget ajánlók között. Balla Ákos ingatlanszakértő szerint most már senki sem bízhatja a vak szerencsére, hogy megtalálja-e a komoly vevőt vagy sem.
Folytatódik a lakásárak ütemes emelkedése, országos átlagban 4-5 százalékos, az új építésű lakásoknál 4-7 százalékos, a pesti belvárosban ugyanakkor akár 10 százalékos áremelkedésre is lehet számítani a következő egy évben a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb, negyedévente publikált ingatlanpiaci felmérése szerint.
Az első fél évben átlagosan 15 százalékkal lettek drágábbak a lakások a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) forgalmi adatait feldolgozó OTP Lakóingatlan Értéktérkép szerint Magyarországon, ahol egy ingatlan átlagos négyzetméterára idén nyáron 336 ezer forintba került – közölte az OTP Ingatlanpont.
Nominálisan 5,4 százalékos, reálértéken pedig 4,8 százalékos volt a lakásárak növekedése idén az első negyedévben, ami számottevő erősödés az előző negyedévi 1,0, illetve 0,4 százalékhoz képest - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán közzétett lakásárindex jelentéséből. A jegybank honlapján olvasható tájékoztató szerint éves összevetésben 2018 első negyedévében nominálisan 15,4 százalékkal, inflációtól szűrten 13,2 százalékkal nőttek a lakásárak Magyarországon. Egy negyedévvel korábban szintén 13,8 százalékos nominális adatot mért a jegybank, miközben reálértékben 11,4 százalékos emelkedésről számoltak be. Valamennyi településtípusnál erősödött a hazai lakásárak negyedéves növekedési üteme az előző időszakhoz képest. Budapesten 2018 első három hónapjában nominálisan átlagosan 5,6 százalékkal drágultak a lakások, ami gyorsulást jelent az előző negyedév 2,1 százalékos üteméhez képest. Az éves növekedési ütem is gyorsult valamelyest, a 16,6 százalékos emelkedés felülmúlja az átlagos éves országos lakásár-drágulás mértékét. A vidéki városokban a fővárosit majdnem elérő, 5,5 százalékos első negyedéves lakásár-emelkedés az éves országos átlagnál valamivel mérsékeltebb, de az előző negyedévinél erőteljesebb, 14,8 százalékos éves ütemet okozott. A községekben is a tavaly év végi dinamikához képest jóval erőteljesebben, 5,1 százalékkal drágultak a lakóingatlanok az első negyedévben. Ezzel az…