Járvány idején – 17. századi home office mai tanulságokkal Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A történelem ismétli önmagát – és a tanulságait. Több mint három és fél évszázad messzeségéből is átszűrődik a fény, amely útjelzőként szolgálhat – mondjuk félelmetes járvány idején. Sőt, főként akkor…

„A történelem az élet tanítómestere” – mondta Ciceró, de az is lehet, hogy Hérodotosz (a történelemírás atyja), sőt egyesek szerint maga Julius Caesar tette e minden kétséget kizáróan bölcs megállapítást.

Annyi tehát bizonyos, hogy az ókori latinok így gondolták, és azóta is, sokan.

Persze mindig vannak tamáskodók – miért pont e kérdésben ne lennének -, így akadnak, akik úgy vélik, a történelem semmire sem jó, legkevésbé arra, hogy eligazítson bennünket életünk nehéz helyzeteiben. Napóleon például azt mondta, hogy „A történelem az elfogadott hazugságok összessége”. (Tudjuk, Napóleon aztán miként végezte….)

Mondhatnám, hogy 1:0 (minimum!) a történelem pártján kardoskodók javára – az alábbi „járványos” történet legalábbis ezt példázza, némi időutazásra is invitálva minket.

1665-ben járunk, Angliában. II. (Stuart) Károly immár ötödik éve ül a trónon (és bár ez most nem lényeges, a teljesség kedvéért szögezzük le, ez még így lesz további húsz éven át), és Anglia éppen a hollandokkal háborúzik.(A sors fintora, hogy mintegy 280 évvel később a derék hollandok felszabadítóikként ünneplik a földjükre lépő brit katonákat..)

A hadiszerencse ugyan az angoloknak kedvez, de a pestis nem: kitör a később csak „a nagy angliai pestisjárvány”-ként emlegetett kórság a szigetországban. Isaac Newton a húszas évei elején jár ekkor és a híres cambridge-i Trinity College hallgatója. Bár akkoriban biztosan nem folyt „maradj otthon” kampány, de Isaac mégis úgy döntött, jobb, ha hazaköltözik szülőfalujába és ott várja meg a gyilkos kór elvonultát.

E döntésében – az akkoriban minden technikai csoda léte nélkül is sokkal inkább tetten érhető józanész mellett – az is szerepet játszott, hogy Cambridge bölcsen hazazavarta hallgatóit, hogy az otthonuk elszigetelt, mégis biztonságosabbnak tűnő magányában folytassák tanulmányaikat.

Newton is elindult tehát a szülői házba, az egyetemvárostól 90 kilométerre észak-nyugatra lévő Woolsthorpe-i családi birtokra.

Internet és digitális oktatás nem lévén még akkoriban, hősünk kénytelen volt professzorai iránymutatása nélkül folytatni tanulmányait, és önmaga felfedezni a természettudomány rejtelmeit.

A következő évet ezért is szokás Newton „kritikus éveként”- azaz a tudományok akkori nemzetközi nyelvén, latinul, „Annus Mirabilisaként”- emlegetni: az önálló tanulás során fogalmazódott meg benne többek között a gravitációs vonzás, a mozgástörvények, valamint a differenciálszámítás gondolata.

Isaac Newton

Bár Esko Valtaoja finn csillagász szerint a modern elméleti fizika alapjait lerakó Isaac Newton „úgy a kortársak, mint saját írásai alapján – nyíltan megmondva – egy arrogáns szarházi volt. Védelméül annyi hozható fel, hogy (…) talán ő volt minden idők legnagyobb zsenije, s azon emberek egyike, akik a leginkább meghatározó módon hatottak a történelem folyására”, a fizika tudományának területén elért eredményei vitathatatlanok.

Az utókorra maradt jegyzeteiből tudjuk, hogy Newton először egy matematikai problémával foglalkozott, amelyet még Cambridge-ben kezdett el vizsgálni. Beszerzett néhány prizmát is, amelyekkel a hálószobájában kísérletezett: lyukat fúrt a zsalugáterbe, és a beáramló napsugár segítségével optikai kísérleteket végzett, vizsgálta a fénytörés jelenségét, sőt, fényelméletet alkotott.

A prizmákkal végzett kísérletei csalódást okoztak neki: hamar rájött, hogy ezekből nem ismerheti meg a szem anatómiáját, sem pedig azt, hogy a szem hogyan érzékeli a színeket.

Ekkor hátborzongató dolgot művelt – könyvmoly bölcsészek és gyengébb idegzetű szemorvosok leszédülnének a székükről már csak a hír hallatán is – Newton barátunk: fogott egy fűzőtűt, amit a szeme és járomcsontja közé szúrt, majd addig nyomta belülről szemgolyóját, amíg fekete és fehér körök jelentek meg előtte.

Szerencsére mindennemű érdemi sérülés nélkül megúszta ezt a tudományos kalandozást, legalábbis abból ítélve, hogy ezt követően saját kezűleg megépített egy új teleszkópot, amelyet ma Newton-távcső néven ismerünk.

A túlzás nélkül is különc géniuszt a Biblia és az okkultizmus ugyanúgy érdekelték, mint azok a felfedezések, amelyek híressé tették.

Olyannyira, hogy tudományosnak a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető megállapításokra is ragadtatta magát, mint például a 2060-ra jósolt világvége.

Visszatérve a tudományos hírnevét méltán megalapozó felfedezéseire, muszáj megemlítenem „Newton almáját”.  A közismert legenda szerint Newton kertjében állt egy almafa, amely jelentős szerepet játszott a fizika történetében. Hősünk ugyanis éppen alatta ült, elmélyülve egy tudományos problémában – mi tartja a Holdat a Föld körüli pályán-, amikor egy lepottyanó alma fejbe kólintotta. Ez indította el benne a gondolatmenetet, hogy a tárgyak miért esnek mindig pontosan lefelé. Ahogy mondani szokás, a többi már történelem, jelesül az, hogy ez az apró kerti baleset vezetett el a gravitációs kölcsönhatás felismeréséhez.

Newton rájött, hogy nem csupán a Föld vonzza az almát, de az alma is a Földet. Ebből következik, hogy ha eldobjuk a gyümölcsöt, akkor a bolygó is elmozdul az ellenkező irányba.

A romantikus történet az almafával bár imponáló, de sajnos javarészt kitaláció, és akként is igencsak kiszínezett. Későbbi asszisztense, John Conduitt szerint azonban a történet nem teljesen légből kapott: az igaz, hogy Newton valóban a kertben üldögélve jutott a fizikát forradalmasító felfedezésre.

Visszatérve arra a bizonyos járványra: az 1665-1666-os pestisjárvány idején London lakosságának negyede hunyt el. Ez volt a félelmetes fekete halál egyik utolsó nagy támadása az öreg kontinens ellen.

A vész elmúltával -1667-ben – Newton visszatért Cambridge-be, tarsolyában a már említett, korszakalkotó felfedezéssel. Eredményeinek köszönhetően hat hónapon belül egyetemi tanár lett, két évvel később pedig professzorrá nevezték ki. I. Anna királynő pedig 1705-ben lovaggá ütötte.

Még két, a fekete haláltól rettegő évszázadnak kellett eltelnie, mire a tudósok felfedezték a baktériumokat, amelyek a pestist is okozzák.

Ugorjunk több mint 250 évet az időben, és ismét egy rémisztő járvánnyal kell szembenéznie az emberiségnek.

A spanyolnátha néven elhíresült, 1918-as járvány a világ minden lakott kontinensére eljutott. A vírus a nevét onnan kapta, hogy az első világháborúban semleges Spanyolországban tudósítottak legelőször a járványról és annak pusztító hatásáról. A hadviselő országokban akkoriban ugyanis egy gyilkos, gyorsan terjedő vírusról tájékoztatni pánikkeltésnek – és mint ilyen, büntetendő cselekménynek – minősült.

A kór iszonyatos pusztítást hagyott maga után: a világon több mint 50 millió emberéletet követelt.

A mintegy száz évvel ezelőtt – történelmi távlatokban csak egy macskaugrás – még félelmetes betegségre immár rendelkezünk védőoltással.

Most, a 21. század második évtizedében ismét ismeretlen ellenséggel nézünk szembe: a koronavírust még most próbálják megfejteni a biológusok. Így kénytelenek vagyunk 17. századi elődeinkhez hasonló praktikákhoz folyamodni a járvány továbbterjedésének elkerülése érdekében.

Az egyetemek most is látogatási tilalmat vezettek be, a vállalkozások pedig sorra hazaküldik dolgozóikat, hogy otthonról végezzék munkájukat.

Nem tudom, köszönhetünk-e majd ennek egy új Newtont, vagy egy hozzá fogható géniuszt, vagy esetleg egy új, forradalmi felfedezést.

Az azonban biztos, hogy Newton példája tanulságul szolgálhat mindazoknak, akik most szenvedésként élik meg a home office magányát, vagy éppen az iskolát helyettesítő, otthoni tanulást. Az a bizonyos alma – legalábbis jelképesen – akkor is a kobakodon landolhat, ha otthon köntösben és papucsban, a kedvenc foteledben ülve koptatod a laptopod billentyűit.

Azoknak, akik szeretnének Newtonról többet is megtudni, ajánlom a Múlt-kor Magazin számomra is forrásként szolgáló írásait itt és itt.

A home officon gondolkodó munkaadóknak és munkavállalóiknak pedig ajánlom figyelmébe a koronavírus világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében szükséges azonnali intézkedésekről szóló 47/2020. (III. 18.) Korm. rendeletet (megjelent a 47. számú Magyar Közlönyben), ennek 6.§. (2) bekezdése b) pontját, amely szerint „a munkáltató a munkavállaló számára az otthoni munkavégzést és a távmunkavégzést egyoldalúan elrendelheti.”

Ha bárki is kényszerként élné meg ezt, bizonyos szempontból igaza is lenne. Ugyanakkor nézhetünk erre – és az ezt támogató rendelkezésekre-, mint a cégek működőképessége és az álláshelyek megőrzésének eszközére is.

És ez mindenképpen szerencsésebb nézőpont. Már, csak ha az élet kínálta citrom és a limonádé példájára gondolunk is. . .


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem Dabason a Prohuman cégcsoportnál

Jelentős tartalékot jelenthet a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Ezért is nyitott a Prohuman cégcsoport Dabason kizárólag fogyatékosággal élőket foglalkoztató csomagolóüzemet, ahol már 55 kolléga végez értékteremtő munkát. Magyarország piacvezető HR szolgáltatója így immár irodái mellett öt telephelyen és egy call centerben dolgozik megváltozott képességű dolgozókkal országszerte.

2024. május 8.

Mindent felforgat a mesterséges intelligencia, de a hazai vállalkozók még a kanyarban sincsenek

A vezetői képzések aranykorukat élik, mind a fejlett piacokon, mind globálisan rekordnövekedést mutatva, a következő évtizedben duplázva a szektor bevételét. A BetterManager kutatása alapján minden vezetői képzésre költött dollár hétszeresen térül meg a cégnek, míg egy másik kutatás egy éven belüli 4,1-szeres megtérülést mutatott ki, tehát jelentős megtérülésű versenyképességi faktor a cégvezetők folyamatos tanulása.