Veszélyhelyzet – a kutatási-fejlesztési területen dolgozó munkavállalók foglalkoztatását is segíti a Gazdaságvédelmi Akcióterv Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében a kutató-fejlesztő területen tevékenykedők továbbfoglalkoztatását is támogatják, ennek részletes szabályaival, a támogatás mértékével, a kérelem benyújtásával és a munkáltatói kötelezettségekkel foglalkozunk cikkünkben.

A 103/2020. (IV. 10.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) a kutató-fejlesztő tevékenységet végző munkavállalók veszélyhelyzet idején megvalósuló foglalkoztatásának támogatási szabályait állapítja meg. Maga a Rendelet az Európai Bizottság 2020. április 3-i, C(2020) 2215 final számú közleményével módosított, az „Állami támogatási intézkedésekre vonatkozó ideiglenes keret a gazdaságnak a jelenlegi COVID-19-járvánnyal összefüggésben való támogatása céljából” című, 2020. március 19-i, C(2020) 1863 final számú európai bizottsági közlemény (a továbbiakban: bizottsági közlemény) 3.10. szakasza szerinti támogatást tartalmaz.

A bizottsági közlemény kiemeli, hogy jelen körülmények között a munkahelyek védelme is alapvető fontosságú, és javasolja, hogy a tagállamok vegyék fontolóra a foglalkoztatás fenntartása érdekében a vállalkozások bérköltségeihez való hozzájárulást azon vállalatok tekintetében, ahol a COVID-19-járvány miatt egyébként elbocsátanák az alkalmazottaikat.

A Rendelet közvetve azon munkavállalókat (és közvetlenül munkáltatóit) segíti, akik kutató-fejlesztő tevékenységet végeznek, vagyis: azon természetes személyeket, akik új ismeret, szellemi alkotás, termék, szolgáltatás, eljárás, módszer, rendszer létrehozásával, fejlesztésével vagy ezt célzó projektek megvalósításának irányításával foglalkoznak – a tudományos kutatásról, fejlesztésről és innovációról szóló 2014. évi LXXVI. törvény (Innovációs tv.) 3. § 15. pontja szerint. A forrást a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból biztosítják, a támogatásért április 15-től lehet folyamodni.

A támogatási kérelem benyújtásának feltételei, elbírálása

A kérelmet a munkáltatónak kell benyújtania a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat honlapján közzétettek szerint. Feltétel, hogy a munkavállalónak legalább a veszélyhelyzet kihirdetésének napjától kutató-fejlesztőként munkaviszonyban kell állnia a munkáltatóval, nem töltheti felmondási idejét, és ugyanazon munkaviszonya kapcsán nem részesülhet egyéb foglalkoztatást elősegítő támogatásban.

A munkáltatónak legalább 6 hónapja működnie kell a kérelem benyújtásakor, és a támogatás iránti kérelmében be kell mutatnia a kérelmet megalapozó gazdasági körülményeit, ezeknek a veszélyhelyzettel való közvetlen és szoros összefüggését, a gazdasági nehézségek áthidalására vonatkozó eddig megtett és várható intézkedését. Továbbá a kérelemmel érintett munkavállalója ugyanezen munkaviszonya kapcsán nem részesülhet csökkentett munkaidős foglalkoztatási támogatásban, munkahelyteremtő vagy munkahelymegőrzési támogatásban.

A kérelmet a munkáltató székhelye vagy telephelye szerint illetékes kormányhivatalhoz kell benyújtani a veszélyhelyzet időtartama alatt, vagy a veszélyhelyzet megszűnését követő egy hónapon belül. Figyelni kell, hogy azonos telephely és munkavállalók vonatkozásában csak egy alkalommal, és ugyanazon telephely munkavállalói vonatkozásban csak egy időben nyújtható be kérelem. Ha elutasítják a kérelmet, akkor benyújtható ismét, de csak egy alkalommal.

A kormányhivatal nyolc munkanapon belül megvizsgálja a kérelem tekintetében a jogszabályi feltételek fennállását és dönt a támogatás nyújtásáról. A támogatás nyújtásáról legkésőbb 2020. december 31-ig hozható döntés. Ha a kérelem megfelel a jogszabályi feltételeknek, a kormányhivatal támogatást nyújt a munkáltató részére, akivel hatósági szerződést köt.

A támogatás időtartama és mértéke

A támogatás vissza nem térítendő és utólag folyósítják a munkáltatónak, legfeljebb 3 hónapra igényelhető. Több munkavállalóra is kérelmezhető, ez esetben is a támogatás havi összege nem haladhatja meg a 318 920 Ft-ot munkavállalóként – figyelemmel a Rendelet 6. § (4)-(5) bekezdésére, mely kimondja, hogy a bizottsági közlemény szerint megjelölt 3.10. szakasz alapján nyújtott egyéb támogatásokkal együtt sem haladhatja meg ez az összeg a kérelemmel érintett munkavállaló havi, munkáltatói járulékokkal együtt számított munkabérének nyolcvan százalékát.

A támogatás havi összege sávos módon lett megállapítva:

a) ha a munkavállaló veszélyhelyzet kihirdetésének napja szerinti bruttó munkabére 670 000 Ft, vagy ezt meghaladó összeg, akkor 318 920 Ft, vagy
b) ha a munkavállaló veszélyhelyzet kihirdetésének napja szerinti bruttó munkabére a 670 000 Ft-ot nem éri el, akkor a 318 920 Ft-nak a munkavállaló bruttó munkabére és a 670 000 Ft arányával számított összege.

A Rendelet megengedi bizonyos esetben, hogy részben vagy teljesen azonos azonosítható elszámolható költségek esetén halmozzák a támogatásokat. A Rendelet szerinti támogatás halmozható más helyi, regionális, államháztartási vagy uniós forrásból származó állami támogatásnak nem minősülő általános foglalkoztatás-támogatási intézkedéssel és állami támogatással akkor, ha a halmozott támogatás a munkáltató tekintetében nem vezet az érintett munkavállalók bérköltségeinek túlkompenzálásához. Az állami támogatás fogalma a 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet 2. § 1. pontja szerint értendő („az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: EUMSz) 107. cikk (1) bekezdése szerinti támogatás vagy csekély összegű támogatás”).

A munkáltató kötelezettségei

A támogatásért cserébe a munkáltatónak vállalnia kell, hogy a kérelem benyújtását megelőző hónapban meglévő átlagos statisztikai állományi létszámát megtartja (több telephely esetén valamennyi telephelyére együttesen értendő), és a munkavállalót legalább a támogatás időtartamával megegyező időtartamig továbbfoglalkoztatja. Ezeken felül a munkavállaló veszélyhelyzet kihirdetésének napja szerinti munkabérét nem csökkentheti a támogatás és továbbfoglalkoztatás időtartama alatt, és két munkanapon belül be kell jelentenie a kormányhivatalnak, ha a támogatás feltételeit érintő változás következett be.

A munkáltató a támogatás teljes összegét vissza kell hogy fizesse, amennyiben az nem lett volna megállapítható, és részben vagy egészben kell visszafizetnie abban az esetben, ha a továbbfoglalkoztatási kötelezettségének nem tett eleget.

Ez alól csak akkor mentesül, ha igazolja, hogy a munkaviszony azonnali hatállyal a próbaidő alatt, a munkáltató azonnali hatályú felmondása, a munkáltató jogutód nélküli megszűnése, vagy a munkavállaló felmondása következtében szűnt meg.

A támogatás feltételei

A támogatás akkor nyújtható, ha a munkáltató:

a) megfelel a rendezett munkaügyi kapcsolatoknak az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló kormányrendeletben meghatározott feltételeinek, valamint e feltételek fennállása igazolásra kerül,
b) nem áll jogerős végzéssel elrendelt végelszámolás, felszámolás alatt, ellene jogerős végzéssel elrendelt csődeljárás vagy egyéb, a megszüntetésére irányuló eljárás nincs folyamatban, és
c) 2019. december 31-én nem minősült a 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet szerinti nehéz helyzetben lévő vállalkozásnak.

Bizonyos foglalkoztatási formákat kizár a Rendelet a támogatás nyújtásából, ilyen a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás, az állásidő, és a munkaerő-kölcsönzés szerinti jogviszony.

  • Mt. 53. § (1): A munkáltató jogosult a munkavállalót átmenetileg a munkaszerződéstől eltérő munkakörben, munkahelyen vagy más munkáltatónál foglalkoztatni.
  • Mt. 146. § (1) és (2) bekezdése: A munkavállalót, ha a munkáltató foglalkoztatási kötelezettségének a beosztás szerinti munkaidőben nem tesz eleget (állásidő) – az elháríthatatlan külső okot kivéve – alapbér illeti meg. A munkavállalót, ha a munkáltató hozzájárulása alapján mentesül a munkavégzés alól, a kiesett munkaidőre megállapodásuk szerint illeti meg díjazás.
  • Mt. 214. § (1) bekezdés a) pont: munkaerő-kölcsönzés: az a tevékenység, amelynek keretében a kölcsönbeadó a vele kölcsönzés céljából munkaviszonyban álló munkavállalót ellenérték fejében munkavégzésre a kölcsönvevőnek ideiglenesen átengedi (kölcsönzés).

A támogatás megszüntetése

A támogatás megszüntetésére három esetkörben kerül sor:

  • kérheti maga a munkáltató
  • a munkavállalóra vonatkozó esetekben: ilyen lehet, ha a munkavállaló munkaviszonya megszűnik, nem minősül kutató-fejlesztőnek, vagy ugyanazon munkaviszonya vonatkozásában csökkentett munkaidős foglalkoztatási támogatásban részesül
  • ha a munkáltató megszegi a feltételeket: így a támogatással összefüggően valamely kötelezettségének nem tesz eleget, az érintett munkavállalójának a veszélyhelyzet kihirdetésének napja szerinti munkabérét csökkenti, vagy az adott munkavállaló munkahelyteremtő vagy munkahelymegőrzés támogatásban részesül, valamint ha egyébként a támogatás nem lett volna megállapítható.

Legyen mindig naprakész! Keresse a veszélyhelyzettel és a koronavírussal kapcsolatos legfrissebb joganyagokat a net.jogtar.hu oldalon és az uj.jogtar.hu oldalon. Minden,  a veszélyhelyzetben érvényesülő jogalkotással és jogalkalmazással kapcsolatos információt egy helyen megtalál a jogaszvilag.hu Koronavírus-info rovatában.

A KPMG Legal Tóásó Ügyvédi Iroda által összeállított Adatvédelmi kisokosból mindent megtudhat a cégek járványhelyzetben érvényesülő jogairól és kötelezettségeiről!


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.