Zsonglőrködik a közszféra számaival Lázár


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A versenyszféra „fizeti ki” az egymillió állami alkalmazott bérét Lázár szerint, aki sokakat beleért e számba.


Magyarországon 4 millió 300 ezer ember fizet a munkája után adót, közülük egymillió a közszférában dolgozik, vagyis a versenyszféra 3,3 millió dolgozója „fizeti ki” minden hónapban az egymillió állami alkalmazott bérét –  mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter az M1 aktuális csatorna műsorában hétfő reggel az MTI híradása szerint.

Lázár hozzátette: míg Magyarországon az állami foglalkoztatottak aránya 20 százalék, addig Ausztriában és Németországban 10, Szlovákiában pedig 13 százalék – olvasható az MTI tudósításában.

A miniszter szavai valószínűleg a Government at a Glance: How Hungary Compares című OECD-tanulmányon alapulnak, a szlovák és a német szám itt olvasható.

A táblából az is kiderül azonban, hogy a hivatkozott külföldi példák állami cégek alkalmazottai nélkül értendők. Az egymilliós szám tartalmazza az állami cégek (pl. a MÁV) alkalmazottait is. Állami cégek akalmazottai nélkül az arány Szlovákiában 13 százalék (2011-ben), Németországban 10,6 százalék (2010-ben), Magyarországon 18,8 százalék (2011-ben – és e számban benne vannak a közfoglalkoztatottak is, akik ugyan szerényebb számban, de már 2011-ben is hozzáadódtak a közszféra létszámához.) Az állami cégek alkalmazottai nélkül számított közszféra létszámaránya a munkaerőhöz képest 15,5 százalék, ha a teljes OECD átlagot tekintjük, tehát az OECD átlaghoz képest nem jelentősen, legfeljebb a régiós átlaghoz képest magas a magyar arány. Ha pedig a teljes állami szféra arányát tekintjük, akkor a régióban is találunk a hazainál jóval magasabbat, méghozzá Csehországban, ahol kifejezetten sokan dolgoznak állami vállalatoknál.

Kiskönyvtár az áfáról sorozat két új kötete + Vacsora-kódex

– Számlakiállítás és elektronikus számlázás a gyakorlatban

– Különös adózási módok az áfa rendszerében és a

– Vacsora-kódex

Rendelje meg most >>

AZ OECD tanulmánya kétségkívül magasnak ítéli a hazai közszféra arányát, ám a tanulmányuk emellett számos más észrevételt is tartalmaz: a közszféra egyre központosítottabb, lenne még tere a közigazgatásban a digitalizáció növelésének, az egészségügyi rendszer túlzottan kórházközpontú, s Magyarország a szomszédainál kevesebbet költ oktatásra, a magyar diákok teljesítménye hanyatlik a nemzetközi felmérések szerint. 


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Álláskeresés nyáron? – Itt az idő a nézelődésre!

Bár nem ebben az időszakban a legszélesebb a kínálat a munkáltatói oldalon és lassul a kiválasztás folyamata is, de jellemzően nem húzzák le a rolót a vállalkozások. Igenis van esély álláskeresőként, bár szükség van egy kicsit több türelemre.

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.