Nagyon nem tetszik a tranzakciós illeték az EKB-nak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Sok ponton sérti a jegybanki függetlenséget a pénzügyi tranzakciós illeték az Európai Központi Bank szerint. A valutauniós jegybank azt is sérelmezi, hogy a jogalkotóknak eszük ágában nem volt véleményüket figyelembe venni a jogszabály megalkotásánál.


A kormányt nem érdekelte az EKB

Erősen nehezményezi közleményében az Európai Központi Bank (EKB), hogy az Országgyűlés és a kormány lényegében esélyt sem adott arra, hogy véleményét figyelembe vegyék az új jogszabály megalkotásánál. Felidézik: a hatályos szabályok szerint az EKB számára „megfelelő időpontban” kell eljuttatni a jogszabály-tervezeteket ahhoz, hogy a valutauniós jegybank véleményét figyelembe lehessen venni; ehhez képest az EKB július 3-án kapta meg az illeték bevezetéséről szóló törvény tervezetét, július 5-én annak módosítását, és az Országgyűlés 9-én már el is fogadta a jogszabályt.

„Az EKB újfent nyomatékot ad azon álláspontjának, mely szerint a nemzeti hatóságok különleges sürgősség esetében sem mentesülnek az EKB-val folytatott konzultáció kötelezettsége, illetve az alól, hogy az EKB számára álláspontja figyelembevételéhez megfelelő időt biztosítsanak”. „A magyar kormánynak el kellett volna halasztania a törvényjavaslat zárószavazását olyan időpontra, mely lehetővé tette volna az EKB-val való megfelelő konzultációt, illetőleg az EKB véleményének kellő megfontolását” – olvasható a közleményben.

Sok ponton sérti a függetlenséget

Az EKB közleménye felidézi, hogy a hatályos uniós szabályok szerint mi garantálja a jegybankok függetlenségét. A sorban először az, hogy rendelkeznek az árstabilitás bármely más hatóságtól független forrásokkal és eszközökkel; ezen túl a jegybankok intézményi függetlenségét tiszteletben tartják; valamint az, hogy pénzügyi függetlenséget élveznek. Ezen feltételek alapján kijelenthető, hogy a pénzügyi tranzakciós illetékről szóló új törvény csorbítja az MNB működési és intézményi függetlenségét – olvasható az EKB véleményében.

Az uniós jegybank indoklása szerint az illeték bomlasztja a monetáris politikai átviteli mechanizmust az egynapos betétek és az MNB-kötvények adóztatásával. Ezzel összefüggésben az EKB megerősíti az MNB álláspontját, amely szerint az illetéket nem lehet a kereskedelmi bankokra hárítani, mert az veszélyeztetné az árstabilitással kapcsolatos célok megvalósulását.

„Ezen túlmenően a pénzügyi tranzakciós illeték közvetetten befolyásolja a monetáris politika végrehajtását – pénzpiaci likviditásra gyakorolt feltehetően káros hatása révén, ami az árfolyamképzést is gátolhatja. Ez körülményesebbé teszi az MNB monetáris politikai célkitűzéseinek elérését is” – írja véleményében az uniós jegybank.

„A pénzügyi tranzakciós illeték befolyásolja az MNB-nak az árstabilitás elsődleges célkitűzését legjobban szolgáló monetáris politikai eszközök szabad megválasztására vonatkozó képességét, mivel olyan költségmegfontolásokat állít be, melyek nem kapcsolódnak ezen eszközök eredeti kialakításához” – érvel az EKB.

Ezen túlmenően a pénzügyi tranzakciós illeték csorbítja az MNB pénzügyi függetlenségét, ás sérti a monetáris finanszírozás tilalmát, mert az illeték „tekinthető az állami szektor központi banki pénzből történő finanszírozása eszköze létrehozásának is”.

Az EKB véleménye semmiféle hatással nincs a már elfogadott, és Áder János államfő által aláírt jogszabályra, kérdéses azonban, milyen hatással van a most folyó IMF-EU-hiteltárgylásokra.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.