A CSR és a kontrolling egyesítése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kontrollerek kulcsszerepet játszanak a stratégia végrehajtásának mérhetővé tételében, így ha a vállalat célkeresztjében a társadalmi felelősségvállalás (CSR) kap prioritást, vizsgálniuk kell, hogy hogyan lehet ezt összeegyeztetni a profitmaximálási törekvésekkel.


Több mint 30 éve vizsgálják a vállalatok pénzügyi teljesítménye és a vállalatok társadalmi felelősségvállalása közötti kapcsolatot.

Marc Orlitzky megállapította, hogy a CSR nemcsak az üzleti kockázatot csökkenti, hanem növeli a köztiszteletet, a belső erőforrások és kompetenciák hatékonyságát, bevonzza a jobb kvalitású munkaerőt is, mindezzel javítva a vállalatok pénzügyi teljesítményét.

Az értékteremtő CSR csak akkor lehet releváns, ha értéket teremt a vállalat és a társadalom számára is.

A zárt hurkú menedzsmentrendszer

A zárt hurkú menedzsmentrendszer öt állomás segítségével mutatja be a stratégia és az operatív tevékeny­ségek összekapcsolását a küldetés meghatározásától a stratégiaadaptálás fázisáig:

  1. Első lépésként a stratégia kialakításán belül meg kell határozni a vállalat küldetését, jövőképét, meghatá­rozó értékeit. Ezt követően végre kell hajtani a stratégiai elemzést a környezetről és a belső erőforrásokról. A fenti elemzések eredményeként meg kell fogalmazni azt a sikeres stratégiát, amellyel fenntartható versenyelőnyre lehet szert tenni.
  2. Második lépés a stratégia lefordítása. Ehhez meg kell határozni a stratégiai célokat, és el kell készíteni a stratégiai térképet, amely láthatóvá teszi az értékteremtés ok-okozati összefüggéseit.
  3. A stratégia lefordítása után a szervezetet hozzá kell igazítani a stratégiához annak érdekében, hogy az egyes folyamatok, erőforrás-fel­hasz­nálások, részlegek közti szinergiahatás érvénye­sül­hessen.
  4. Ezt követi az operatív tervezés, majd az operatív tervezés során az akcióterv létrehozása.
  5. A stratégia végrehajtása közben folyamatosan nyomon kell követni a végrehajtás hatékonyságát és hatásosságát. 
  6. A hurok utolsó lépcsője a tesztelés és adaptáció.

 
A vállalatok hosszú távú részvényesiérték-maximalizálásának elve és a vállalatok társadalmi felelősségválla­lása – bizonyos feltételekkel – kiegészítik egymást, és nem zárják ki azt, hogy egy vállalat párhuzamosan teljesítse mindkét célt. A cikk támpontot nyújt a kontrollerek számára abban, hogy hogyan érdemes a CSR-elemeket tartalmazó vállalati stratégia végrehajtását értékelni, milyen esetben érdemes elfogadni és támogatni a CSR-programok célkitűzéseit.

A kontrollingban megjelenő CSR-aspektusról Gazdag Gergely ír a Számviteli Tanácsadó 2013/07-08. számában megjelent cikkében.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 18.

A pénztárérték-változáshoz kapcsolódó adóalap-korrekciók a kisvállalati adóban (I. rész)

Bár a kisvállalati adóban 2017. január 1-je óta már nem a pénzforgalmi szemlélet érvényesül az adóalap meghatározása során, mégis létezik olyan korrekciós tétel, amely a pénzmozgáshoz, a pénztár nyitó és záró értékéhez kapcsolódik, és „páros” formában szerepel a jogszabályban (tehát van adóalap-növelő-, és csökkentő verziója is, a pénztárérték változásának előjelétől függően).

2024. június 14.

KPMG: a mesterséges intelligencia korszakába lép az audit

Valódi forradalmat indít a pénzügyi jelentéstétel és a könyvvizsgálat területén a mesterséges intelligencia: a vállalatok csaknem háromnegyede valamilyen szinten már most is alkalmazza ezt pénzügyi beszámolói elkészítéséhez, és ez az arány három éven belül 99 százalékra emelkedik majd – közölte a KPMG legújabb kutatása alapján pénteken.