Beszámoló-közzététel elektronikusan


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A számviteli beszámolót 2009. május 1-jétől kizárólag elektronikus úton lehet letétbe helyezni és közzétenni. A közzétételnél gyakran abba a hibába esnek a gyakorlati szakemberek, hogy a korábban beküldött beszámolót ugyanarról az üzleti évről szóló, javított beszámolóval igyekeznek kicserélni.


Sokan azt gondolják, hogy a beszámoló a közzétételi határidőig  (egy újabb példány megküldésével) még módosítható, illetve egyesek a közzétételi határidőt követően is hasonlóképpen járnak el.

A számviteli beszámoló jogilag érvényes dokumentummá a vállalkozó legfőbb szervének elfogadásával válik. Amennyiben azt a tulajdonosok elfogadták, akkor annak tartalmát megváltoztatni nem lehet. A megváltoztatásra gyakran mégis igény mutatkozik, amelynek okai a következő főbb csoportokba sorolhatók:
 
1. A közzétett beszámoló megegyezik a tulajdonosok által elfogadottal, azonban az elfogadást követően a beszámolóban számviteli, könyvviteli hibát fedeztek fel, illetve a beszámolóban gépelési hibát vétettek.

Számviteli változások, felkészülés a beszámolókészítésre és a tao-bevallásra

Szakmai fórum és képzés: 2014. március 25.

  • Könyvvizsgálóknak: 2 kreditpont
  • Adótanácsadóknak, adószakértőknek, okleveles adószakértőknek: 4 kreditpont

Jelentkezzen most!

A már közzétett beszámoló nem javít­ható, nem cserélhető, a beszámolóban szereplő, lezárt üzleti év(ek)et érintő adatok javítására csak a hibafeltárás üzleti évének beszámolójában kerülhet sor, a számviteli ellenőrzés szabályai szerint. A beszámoló ismételt, eltérő tartalommal történő közzétételére tehát ebben az esetben nincs mód.

2. A közzétett beszámoló nem egyezik meg a tulajdonosok által elfogadottal, mert a beszámoló közzététele során az ezzel megbízott személy a beszámoló benyújtásához kitöltendő űrlapon lévő adatokban hibát vétett, és így a beszámoló űrlapja és a többi része között ellentmondás van.

A beküldést követően, a már közzétett beszámolóval kapcsolatosan, amennyiben a céginformációs szolgálat azt észleli, hogy a közzétett beszámolóval együtt megküldött elektronikus űrlapon megadott cégadatok, a beszámolóban feltüntetett adatok nem egyeznek a cég cégjegyzékének adataival, a beszámolót haladéktalanul eltávolítja a honlapjáról.

Az eltávolítás tényéről a céginformációs szolgálat elektronikus értesítést küld. Ebben az esetben a beszámolót be nem nyújtottnak kell tekinteni.

3. A közzétett beszámoló nem egyezik meg a tulajdonosok által elfogadottal, mert a beszámoló közzététele során az ezzel megbízott személy egyes beszámolórészeket nem küldött be, összekevert, illetve nem megfelelő dokumentumokat küldött be mellékletként. Ebben az esetben a céginformációs szolgálat „észlelését” kell kiváltanunk, amely így a beszámoló eltávolítását vonja maga után. Ekkor a beszámolót be nem nyújtottnak kell tekinteni.
     
A beszámoló elektronikus közzétételének egyes kérdéseiről Tóth Mihály ír a Számviteli Tanácsadó 2014/02. számában megjelent cikkében.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Számlázz.hu: itt a vállalkozások közti fizetési kérelem

Új korszak kezdődött a magyar bankszektorban: a fizetési kérelem általános bevezetése áprilistól lehetővé teszi a fogyasztók és a szolgáltatók részére is, hogy olcsón és egyszerűen intézhessék elektronikus fizetési tranzakcióikat – olvasható a Szamlazz.hu Adó Online-hoz eljuttatott közleményében.

2024. április 18.

Kapcsolt vállalkozások közötti ingyenes juttatások a társasági adóban

Az ellenérték nélkül adott támogatások, juttatások, térítés nélkül átadott (pénz)eszközök vonatkozásában a Tao-törvény különbséget tesz atekintetben, hogy az ingyenes átadás adománynak minősül-e, és ha nem, a támogató oldaláról vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek tekinthető-e. Elmerülünk a részletekben.