Év végi bérszámfejtési teendők


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az éves zárásokhoz közeledve a TB-kifizetőhelyeknek és minden kisebb társaságnak is fel kell készülnie az az éves cafeteriaelszámolásra, a szabadságok kiadására, illetve a decemberi munkanap-átrendezésekre.

Cafeteria – kifizetés és elszámolás

A törvényi változások, illetve a NAV esetleges célirányos vizsgálatai miatt javasolt a decemberi cafeteriaelemek hó közben történő kifizetése. Ez azt jelenti, hogy ésszerű minden cafeteriaelemet 2018. december 28-ig kifizetni a munkavállalóknak, illetve ugyanezen napig feltölteni a SZÉP-kártyákat, kiosztani az utalványokat és átutalni az önkéntes pénztári összegeket. Ez az extra feladat azokat a munkáltatókat érinti, ahol a decemberi bér – és ezzel együtt a cafeteria is – nem december hónapban kerülne kifizetésre.

Legkésőbb az év végéig gondoskodni kell bizonyos cafeteriaelemekhez kapcsolódóan – pl. önkéntes pénztárai befizetések – a szükséges munkavállalói nyilatkozatok beszerzéséről is.

Szabadságok kiadásának szabályai

Bár az előző évhez képest nincs változás, főszabály szerint az esedékesség évében kell kiadni a szabadságokat, de a szabadnapok státusát érdemes ellenőrizni, és ahol szükséges lépni, egyeztetni a munkavállalókkal a fennmaradó szabadnapokkal kapcsolatban. Kivételt képez a főszabály alól, ha a dolgozó munkaviszonya október első napján vagy ezt követően kezdődött, ebben az esetben 2019. március 31-ig kell a munkáltatónak kiadnia a szabadságot.

Március 31-ig átvihető a szabadság, ha erről kollektív szerződés rendelkezik. Az esedékesség évében kiadottnak tekintjük a szabadságot, ha annak igénybevétele még idén megkezdődik és a következő évben öt munkanapot nem haladja meg a kiadott napok száma, például ha a munkavállaló december 28-tól szabadságon van 2019. január 7-ig.

További kivétel, hogy a munkáltató és a munkavállaló megállapodhat az életkor szerint járó pótszabadságok következő évre történő átviteléről. Amennyiben a munkavállaló oldalán felmerült ok – betegség, gyermek gondozása miatti fizetés nélküli szabadság stb. – miatt nem kerül sor a szabadságok kiadására, akkor az ok megszűnésétől számított 60 napon belül kell kiadni a szabadnapokat.

Ezen szabályok betartása egy esetleges munkaügyi ellenőrzésnek mindig tárgya, ezért a munkáltatónak is különösen fontos érdeke, hogy a felhalmozódott, még ki nem vett szabadságok helyzetét rendezze a dolgozókkal.

Decemberi munkanap-átcsoportosítások

Az elmúlt években nem volt erre precedens, idén extrém módon érinti a decemberi munkanapokat a munkaszüneti és pihenőnapok alakulása. Két szombati nap is munkanap lett ebben a hónapban:

  • 2018. december 24. pihenőnap, melyet december 1-jén, szombaton kellett ledolgozni,
  • 2018. december 25-26. munkaszüneti nap,
  • 2018. december 31. pihenőnap, melyet december 15-én, szombaton kell ledolgozni.

A bejegyzés szerzője Pentz Edina, az RSM Hungary bérszámfejtési vezetője. Az RSM Blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2023. március 9.

Legyünk befogadóbbak! – Gondolatok az e-számla befogadásáról

Előző cikkünkben megvizsgáltuk, hogy milyen dokumentum minősülhet elektronikus számlának és milyen előnyökkel járhat ezen számlázási módszer alkalmazása. Szóba került az is, hogy az elektronikus számla befogadása nem kötelező. De mi történik, ha egy magyar társaság – akarata ellenére – elektronikus számlát kap, hogyan kell eljárnia ebben az esetben? Milyen kontírozási módszer alkalmazható egy e-számlán? Milyen feltételekkel fogadható be egy német adószámról, vagy egy kínai cégtől érkező, a kibocsátó által számlának nevezett elektronikus dokumentum? Jelen cikkünkben ezeknek járunk utána!

2023. február 28.

Részesedés értékvesztése

A részesedések gyakorlatilag gazdasági társaságba való befektetések. Akkor amortizálódnak, ha annak a gazdasági társaságnak, melynek valamely tulajdoni hányadát jeleníti meg a részesedés, a piaci megítélése tartósan csökken (a mérlegkészítés napja előtti egy éven belül) vagy a cégbe befektetett összeg annak esetleges megszűnésekor várhatóan nem fog megtérülni vagy a gazdasági társaság saját tőkéje értékének a befektetés névértékével arányos része a befektetés könyv szerinti értéke alá csökken.