EY: nő az IFRS iránt az érdeklődés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A vállalkozások 59 százaléka szeretne több információval rendelkezni a témában az EY felmérése szerint – derül ki az EY interntes újságunkhoz eljuttatott közleményéből.


Az EY által készített friss felmérés eredménye szerint a pénzintézetek és a hazai vállalkozások többsége érdeklődik a Nemzetközi Pénzügyi és Beszámolási Standardok (IFRS) hazai beszámolási célokra történő bevezetésével kapcsolatban. Várhatóan ez az érdeklődés tovább nő, miután a kormány 2015. június 12-i határozatában elfogadta az IFRS egyedi beszámolási célokra történő hazai alkalmazását.

Az IFRS alkalmazása 2017. január 1-től lesz kötelező a hitelintézetek és a tőzsdén jegyzett társaságok esetében Magyarországon. A korábbi alkalmazás lehetséges 2016. január 1-től, bizonyos társaságok számára.

Az EY a közelmúltban felmérést készített hazai vállalkozások bevonásával, hogy átfogó képet kapjon az IFRS-re való áttéréssel kapcsolatban.  A felmérés azt mutatja, hogy a válaszadók 33 százaléka már elkezdte a tervezési munkát az IFRS bevezetésére, 55 százalékuk pedig már kijelölte a megfelelő személyt vagy csoportot a felmerülő feladatokra. Emellett a vállalkozások 59 százaléka azt is jelezte, hogy szeretne több információval rendelkezni a témában.

A számvitel nagy kézikönyve 2015 + 57 számviteli eset megoldása

  • érdekes számviteli példák
  • jogszabály alkalmazási tippek
  • döntési alternatívák
  • könyvelési lépések
  • ábrák és táblázatok

A népszerű szakkönyv áráért most az 57 számviteli eset megoldása című könyvet is megkapja!

Rendelje meg most a két könyvet egy áráért! >>

A válaszadók a legfőbb kihívások között említették a megfelelő szakmai háttérrel rendelkező pénzügyi szakemberek hiányát: 69 százalékuk azt válaszolta, hogy vállalatuk rendelkezik megfelelő létszámú munkaerővel, de csak 16 százalék gondolja azt, hogy munkavállalói megfelelően képzettek is ehhez a feladathoz. Szintén komoly kihívást jelent a válaszadók szerint a szükséges IT rendszerek és üzleti folyamatok bevezetése, a megfelelő szakértői támogatás megszerzése, illetve az IFRS átállás folyamatának összehangolása a vállalat mindennapos működésével.

Bartha Zsuzsanna, az EY Könyvvizsgálati Szolgáltatások üzletágának partnere elmondta:  „A felmérés eredményéből jól látszik, a hazai vállalkozások felismerték, hogy az IFRS, mint hazai beszámolási standard, számos üzleti funkcióra hatással lehet – beleértve a számvitel, adózás, IT és üzleti folyamatokat is – valamint, hogy az IFRS-re való sikeres átállás gondos és alapos tervezést igényel.”

Emellett a felmérés eredményei azt is egyértelműen jelzik, hogy a vállalkozások szerint a sikeres átállás feltétele a megfelelő oktatás, illetve a technikai iránymutatások és tréning anyagok rendelkezésre állása.

„Az IFRS hazai beszámolási célokra történő alkalmazása jelentős kihívást fog jelenteni az érintett vállalatoknak, ezért nagyon fontosnak tartjuk a körültekintő és időbeni tervezést, ugyanakkor örömmel látjuk, hogy ebben a korai szakaszban is mennyire elkötelezettek a vállalatok” – mondta Bartha Zsuzsanna.


Kapcsolódó cikkek

2024. december 5.

Adóváltozások 2025-ben: Mire érdemes figyelni az új évben a könyvvizsgálói szemmel

Új év, új adótörvények – ahogy az ünnepi szezon közeledtével már megszokhattuk, ez az időszak korai „karácsonyi ajándékként” friss adószabályokat is hoz. Cikkünkben áttekintjük a 2025-ös adócsomag legfontosabb változásait, hogy Ön is időben kicsomagolhassa ezeket a „meglepetéseket”. Segítünk felkészülni, hogy az új évben magabiztosan és jól tájékozottan vághasson bele a teendőkbe!

2024. november 26.

2025-től csak elektronikus számlák készülhetnek a földgáz- és a villamosenergia-fogyasztásról: új kihívások előtt a nem lakossági fogyasztók

A 2007. évi CXXVII. törvény az általános forgalmi adóról 175. § (3) b) bekezdése kimondja, hogy az elektronikus számla alkalmazásának feltétele a számlabefogadó beleegyezése, kivéve, ha jogszabály ettől eltérően rendelkezik. Hamarosan bevezetésre kerülnek az első ilyen jogszabályok, így 2025. január 1-jével jelentős változást hoz a nem lakossági fogyasztók számára, hogy a földgáz- és villamosenergia-fogyasztásról már csak elektronikus számlákat állíthatnak ki számukra a szolgáltatók. Az új rendszer az elektronikus archiválás kötelezettségét is maga után vonja, amire az érintetteknek fel kell készülniük.

2024. november 13.

Kisokos a könyvvizsgálatról

Európai kontextusban is ismertetjük, értelmezzük a könyvvizsgálatot szabályozó előírásokat és a könyvvizsgálat folyamatát.