Kisokos a könyvvizsgálatról
Európai kontextusban is ismertetjük, értelmezzük a könyvvizsgálatot szabályozó előírásokat és a könyvvizsgálat folyamatát.
Kapcsolódó termékek: Számviteli kiadványok, Adó Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A Magyary Zoltán Egyszerűsítési Program egyik célja az adóigazolás, együttes adóigazolás és a jövedelemigazolás kiállítására irányuló eljárással kapcsolatos lakossági adminisztráció csökkentése. Ezzel összefüggésben 2013. január 1-jétől módosultak Art. előírásai, valamint bevezetésre került a köztartozásmentes adózói adatbázis.
Az adóigazolások fajtái
1. adóigazolás
Az általános adóigazolás tartalmazza az adózónak az adóigazolás kiadásának napján vagy az adóigazolás kiadása iránti kérelemben megjelölt napon az adóhatóságnál fennálló:
A nemleges adóigazolás igazolja, hogy az adózónak az adóigazolás kiállításának napján vagy az adóigazolás iránti kérelemben megjelölt napon az adóhatóságnál nyilvántartott adótartozása nincs.
2. együttes adóigazolás
Az együttes adóigazolás szintén lehet általános és nemleges. Az együttes adóigazolás azonban nemcsak az adóhatóságnál, hanem a vámhatóságnál nyilvántartott adó- és vámtartozásokat, valamint a végrehajtásra vagy visszatartásra átadott köztartozásokat, illetőleg azok hiányát is tartalmazza.
3. jövedelemigazolás
Jövedelemigazolás kiadását kizárólag magánszemélyek igényelhetik. A jövedelemigazolás a kiállítás napján fennálló állapotnak megfelelően adóévenként tartalmazza az adózó által bevallott, illetve a munkáltatói, utólagos adómegállapítás, valamint a soron kívüli adómegállapítás útján megállapított jövedelmet és adófizetési kötelezettséget.
4. illetőségigazolás
Az adóhatóság a belföldi illetőségről illetőségigazolást állít ki a kiállítás napján fennálló állapotnak megfelelően. Az illetőségigazolás kiállítása eltérő adattartalommal kérhető, amennyiben azt általános forgalmi adó visszaigényléséhez, valamint kettős adózás elkerüléséhez kérelmezik.
A kérelem benyújtása
Az elektronikus bevallásra kötelezett adózók az adóhatósági igazolással kapcsolatos kérelmeiket is csak elektronikus úton terjeszthetik elő az „IGAZOL” elnevezésű nyomtatványon keresztül. Az elektronikus bevallónak nem minősülő adózóknak a formanyomtatvány használata nem kötelező, kérelmeiket kötetlen formában is előterjeszthetik, amennyiben az a szükséges adatokat tartalmazza. A kérelemben kötelező közölni a kért példányszámot, valamint annak meghatározását, hogy az igazolást az adózó postai vagy elektronikus úton kéri, vagy személyesen szeretné átvenni azt.
A jövedelemigazolás és az illetőségigazolás kiadása illetékmentes, az adóigazolás, együttes adóigazolás kiadása illetékköteles, az illeték mértéke 3000 Ft. Az illetéket eljárásonként kell megfizetni. Tárgyi illetékmentesség alá esik a közbeszerzéshez kapcsolódó kifizetésekhez szükséges együttes adóigazolás, valamint a foglalkoztatással és a munkaviszony, tagsági jogviszony létesítésével kapcsolatos igazolás igénylése. Az igazolás kiadásának határideje 6 nap.
Köztartozásmentes adózói adatbázis
A köztartozásmentes adózói adatbázisban szereplés ténye általánosan elfogadható a nemleges adó-, illetve együttes adóigazolás bemutatása helyett. Az adatbázis nyilvános, az adatbázisba való felvételre irányuló eljárás illetékmentes.
A kérelem kizárólag elektronikus úton nyújtható be, az erre a célra rendszeresített „KOMA” elnevezésű nyomtatványon. Az állami adóhatóság az adózó kérelme alapján, a kérelem benyújtásának hónapját követő hónap 10. napján felveszi az adózót a köztartozásmentes adózói adatbázisba, ha az adóhatóság vizsgálata alapján az adózó a köztartozásmentes adózói adatbázisba történő felvételhez előírt feltételeket teljesíti.
Amennyiben a köztartozásmentes adózói adatbázisba történő felvételt követően az adózó a feltételek bármelyikének nem felel meg, az adóhatóság az adózót az adatbázisból törli, amelyről az adózót elektronikus úton és írásban értesíti.
Az adóhatósági igazolások és a köztartozásmentes adózói adatbázis eljárási kérdéseiről Dr. Sramkó Szilvia ír a Számviteli Tanácsadó 2013/04. számában megjelent cikkében.
Európai kontextusban is ismertetjük, értelmezzük a könyvvizsgálatot szabályozó előírásokat és a könyvvizsgálat folyamatát.
November 10-e a számviteli szakemberek és a könyvelők nemzetközi világnapja. A Kulcs-Soft hazai vállalkozó partnerei közül keresett meg néhányat, akik örömmel vállalták, hogy egy-egy videós történetben osszák meg elismerésüket saját könyvelőjükkel kapcsolatban. A cég egyúttal várja a könyvelős történeteket a hazai vállalkozóktól, a beérkező legjobb, legkifejezőbb történeteket pedig feldolgozzák és megismertetik a közösségi médiában.
Közeledik az év vége, ami a könyvelő- és adószakemberek számára a továbbképzési év végét is jelenti. Aki még nem tette, annak a hátralévő hetekben szükséges megszerezni az előírt kreditpontokat ahhoz, hogy az éves továbbképzési kötelezettsége teljesítettnek minősüljön. A továbbképzési szabályok az elmúlt években nem változtak jelentősen, azonban így sem ritka, hogy akár évtizedes tapasztalat után is, figyelmetlenségből vagy tévedésből, nem sikerül a továbbképzési kötelezettséget maradéktalanul teljesíteni. A következőkben áttekintjük, milyen előírásoknak kell megfelelni a szakembereknek.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!