Így kezeljük a beolvadást (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Számviteli, beszámolókészítési és adózási szempontból is tárgyalja a beolvadások kezelését az átvevő társaság szempontjából a Számviteli tanácsadó új száma. A szaklap 2017/12-es számát itt rendelheti meg.


A számviteli törvény 141. §-ának előző évi, 2016. november 26-tól hatályos, a beolvadó társaság könyvelését érintő változása, pontosítása több gyakorlati problémát vetett fel a 2016. december 31-i fordulónappal történt beolvadások során. 2017. év végén – amikorra ismét több átalakulást időzítettek már a gazdálkodók – érdemes ezeket a tapasztalatokat és gyakorlati problémákat újra átgondolni és felkészülni a számviteli, beszámolókészítési és adózási kérdések megoldására. Ebben segít a Számviteli tanácsadó friss lapszámának Beolvadás kezelése az átvevő társaságnál című cikke.

Hosszú idő alatt szerzett tapasztalat, hogy év végén megélénkül az érdeklődés az átalakulások témája iránt. Ennek fő oka, hogy időt és költséget lehet megspórolni azzal, ha vagy a vagyonmérleg-tervezet, vagy a végleges vagyonmérleg készítését – ehhez igazodóan az egész folyamat lépéseit – úgy ütemezik, hogy az egyik fordulónapja az éves beszámolóéval egybeessen. Így eljárva ugyanis további egy zárással, az arra alapozott vagyonmérlegekkel lehet végrehajtani az átalakulásokat. A téma főbb gyakorlati kérdéseit tekinti át a szaklap Átalakulások, egyesülések, szétválások gyakorlati kérdései című írása, amelyben a szerző bemutatja a sűrűn elkövetett tévedéseket is.

Üzletág vásárlása, üzleti vagy cégérték könyvelése – ezt a témát is körüljárja példákkal illusztrálva a szaklap. Az üzletágvásárlásnál átvett eszközök és kötelezettségek könyvelése mellett megfigyelhetjük a keletkezett üzleti vagy cégérték összegének a kiszámítását, elszámolását. A példa egy másik változatában megfigyelhetjük a negatív üzleti vagy cégérték keletkezését, kiszámítását és könyvelését.

2018. január 1-jével alapvetően átalakulnak a közigazgatási eljárások szabályai: hatályba lép többek között Magyarország első közigazgatási perrendtartása a 2017. évi I. törvény (Kpr.). Az új közigazgatási eljárásjog alapelvei, a törvény hatálya című cikkében a Számviteli tanácsadó az Ákr. alapelveit és hatályát foglalja össze; a szerző kitér a fontosabb változásokra is.

A Számviteli tanácsadó tavalyi utolsó, 2017/12-es számát itt rendelheti meg.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. július 4.

Új korszak kezdete a pénzügyi ágazati szakmai képzésben

Az elmúlt években több jelentős változás történt a szakterületünkön, amelyek jelentősen átalakították a pénzügyi ágazat képzéseit is. A legjelentősebb átalakulás azonban még előttünk áll, hiszen 2024. július 1-jétől a mérlegképes könyvelői, adótanácsadói és okleveles adószakértői képzések már csak az új, hatósági képzési rendszerben indulhatnak. Cikkünkben áttekintjük az érintett képzések múltját és jelenét, és a legfontosabb tudnivalókat az új hatósági képzési és vizsgáztatási rendszerről.

2024. július 3.

A beruházások hatása a kisvállalati adóalapra

Adórendszerünk többféle kedvező szabály, adóelőny révén kívánja ösztönözni a vállalkozásokat különféle beruházások elvégzésére. A társasági adóban következő a képlet; az adózó a számviteli előírások szerint elszámolt értékcsökkenéssel növeli, míg a társasági adó szabályai szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkenti az adózás előtti eredményét, illetve adott esetben a beruházásra tekintettel adóalap-, illetve adókedvezményt érvényesít (pl. fejlesztési tartalékképzés, kis-, és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye, fejlesztési adókedvezmény stb.)