Így vizsgálják az uniós támogatásokat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az uniós támogatásokat elnyerő vállalkozások kötelessége, hogy a magyar számviteli törvényhez és a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardokhoz (IFRS) képest speciális pénzügyi beszámolási keretelvek mentén készítsék el pénzügyi beszámolóikat. A támogató számos információt és következtetést szűrhet le ezekből.


210. témaszámú Nemzetközi Könyvvizsgálati Standard

Az uniós támogatásokat elnyerő vállalkozások kötelessége, hogy a magyar számviteli törvényhez és az IFRS-ekhez képest speciális pénzügyi beszámolási keretelvek mentén készítsék el a speciális pénzügyi beszámolóikat. Ezek a speciális pénzügyi beszámolási rendelkezések elsősorban a támogató információs igényét szolgálják. A projekttámogatás pénzügyi beszámolási rendelkezéseiben lehetnek olyan előírások, amelyek nem felelnek meg teljes körűen az adott ország általános pénzügyi keretelveinek (például a magyar számviteli törvénynek). Ennek oka az, hogy a támogató a beszámolás tekintetében a hangsúlyt az egységes megítélésre és az egyes országok adatainak összesíthetőségre helyezi. A Megegyezés a könyvvizsgálati megbízások feltételeiről könyvvizsgálati standard előírja a könyvvizsgáló számára, hogy az adott esetben mérlegelje az alkalmazott pénzügyi beszámolási keretelvek elfogadhatóságát.

800. témaszámú Nemzetközi Könyvvizsgálati Standard

A Speciális szempontok – Speciális keretelvekkel összhangban készített pénzügyi kimutatások könyvvizsgálati standard általában abban az esetben alkalmazható, ha a

könyvvizsgáló a támogatott gazdálkodónál választott könyvvizsgálóként elvégzi a számviteli törvény szerinti éves beszámoló vizsgálatát, és ezen túlmenően a projektről készült speciális pénzügyi kimutatás is egyidejűleg ellenőrzésre kerül. Ezekben az esetekben a támogató nem ad részletes útmutatást arra vonatkozóan, hogy a könyvvizsgáló az ellenőrzés során mit és hogyan ellenőrizzen, ilyenkor a cél általában formailag a könyvvizsgálói igazolás megadása.

4400. témaszámú Nemzetközi Könyvvizsgálati Standard

Az uniós támogatások felhasználásának ellenőrzése sok esetben a támogató iránymutatása alapján, az általa meghatározott módszerrel történik. Ezekben az esetekben a könyvvizsgálónak a Megbízás pénzügyi információk megállapodás szerinti vizsgálatának végrehajtására könyvvizsgálati standard előírásait kell követnie. A könyvvizsgáló ekkor azt ellenőrzi, hogy a projekt pénzügyi elszámolása megfelel-e a támogató által a szerződésben meghatározott feltételrendszernek.

Pappné dr. Nagy Ilona cikkében részletesen bemutatja a projektek könyvvizsgálata során követendő vizsgálati eljárásokat, és útmutatást ad a jelentéskészítés során figyelembe veendő szempontokra. A cikk teljes terjedelemben a Számviteli Tanácsadó 2012/4. számában olvasható. A Számviteli Tanácsadó szakpalról és az előfizetési lehetőségekről bővebb információk itt.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 18.

A pénztárérték-változáshoz kapcsolódó adóalap-korrekciók a kisvállalati adóban (I. rész)

Bár a kisvállalati adóban 2017. január 1-je óta már nem a pénzforgalmi szemlélet érvényesül az adóalap meghatározása során, mégis létezik olyan korrekciós tétel, amely a pénzmozgáshoz, a pénztár nyitó és záró értékéhez kapcsolódik, és „páros” formában szerepel a jogszabályban (tehát van adóalap-növelő-, és csökkentő verziója is, a pénztárérték változásának előjelétől függően).

2024. június 14.

KPMG: a mesterséges intelligencia korszakába lép az audit

Valódi forradalmat indít a pénzügyi jelentéstétel és a könyvvizsgálat területén a mesterséges intelligencia: a vállalatok csaknem háromnegyede valamilyen szinten már most is alkalmazza ezt pénzügyi beszámolói elkészítéséhez, és ez az arány három éven belül 99 százalékra emelkedik majd – közölte a KPMG legújabb kutatása alapján pénteken.