Ingyenes engedményezés – mi a teendő?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A számviteli törvény nem ad egyértelmű választ arra, hogy az ellenérték nélkül engedményezett követeléseket hogyan kell a számviteli elszámolásban szerepeltetni.


A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 6:193–6:201. §-ai határozzák meg az engedményezés szabályait. Eszerint a jogosult a kötelezettel szembeni követelését másra ruházhatja át.

Gyakran előfordul, hogy már értékvesztett, bizonytalan befolyású követelést engedményez tovább a követelés jogosultja, egy biztos, viszont a követelés eredeti bekerülési értékénél jóval alacsonyabb, akár a követelés könyv szerinti értékénél is sokkal kisebb összegért.

Addig, ameddig az engedményes által elismert érték nem nulla, nem beszélhetünk ellenérték nélkül engedményezésről. Az ingyenesen, ellenérték nélkül kötött engedményezési szerződések – melyeket a Ptk. nem tilt – dilemma elé állítják a számviteli szakembereket: polgári jogi értelemben engedményezés történik, viszont a számvitelben az ilyen, ellenérték nélküli ügyletekre már nem alkalmazhatók az engedményezés számviteli elszámolási szabályai.

Az ellenérték nélkül megvalósult ügyletekre viszont határozott és pontos előírás található a jogszabályban, eszerint a rendkívüli ráfordítások között kell elszámolni a térítés nélkül átadott eszközök nyilvántartás szerinti értékét.

Az átvevőnek (engedményesnek) az engedményezett követelést a rendkívüli bevételek között kell a követelés piaci értékén felvennie. A piaci érték megállapítása ebben az esetben nehézkes, esetleg az engedményezőnél kimutatott könyv szerinti érték lehet.

A rendkívüli bevételkénti elszámolás miatt felmerül a kérdés, hogy el kell-e időbelileg határolni a bevételt. A térítés nélkül átadott eszközök miatti halasztott bevétel feloldására a számviteli törvény rögzíti, hogy a halasztott bevételt a térítés nélkül átvett eszköz bekerülési értéke arányos részének költségkénti, ráfordításkénti elszámolásakor kell megszüntetni.

Számvitel és adózás a gyakorlatban 2014

1. nap: Számvitel a gyakorlatban 2014

Megtudhatja, hogyan kell elszámolni a behajtási költségátalányt, a pénztárgépek beszerzéséhez kapott állami támogatást vagy a transzferár-korrekciót. Értesülhet, hogyan módosultak a beszámolókészítés szabályai felszámolás és végelszámolás esetén.

2. nap: Adózás a gyakorlatban 2014

Fő adónemek szabályaiban bekövetkezett változások, KATA, KIVA, EVA, helyi adók, gépjárműadó változásai és a reklámadó, egyéb, az adóalanyokat érintő évközi változások.

A két napos képzés mérlegképes könyvelőknek vállalkozási szakon 16 kreditpontot ér!

2014. november 11-12.

Az egyes napokra külön-külön is jelentkezhet!

Ingyenes engedményezés esetében a követelés befolyásának bizonytalansága miatt a számviteli törvény vonatkozó szabálya nem alkalmazható, így megítélésünk szerint a térítés nélkül átvett követelés rendkívüli bevételként elszámolt összegét nem lehet időbelileg elhatárolni.

Az ellenérték nélkül engedményezett követelés számviteli elszámolását Tóth Mihály mutatja be a Számviteli Tanácsadó 2014/06. számában megjelent cikkében.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 4.

Kisokos a fiktív számlákról

Ismertetjük a törvényi definíciót, elmondjuk az adóellenőrzések legfontosabb tapasztalatait és szólunk a fiktív számlák korrekciós lehetőségeiről is.

2024. szeptember 4.

Mit tartogat az IFRS 18?

A fő pénzügyi kimutatások körén az IFRS 18 sem változtat, bontásban és besorolásban is alkalmaz azonban gyökeresen új megoldásokat, ami alapvető struktúrát érintő változást hoz.

2024. augusztus 28.

Számlázást érintő érdekességek 2.

Nagy téma a számlázás és kérdésköre, különös tekintettel, hogy a számla a költségelszámolás és így a könyvelés alapja, áfa tekintetében pedig az adólevonási jog gyakorlásának tárgyi feltétele is. Számlázás kapcsán azonban számos kérdéskör, probléma, érdekesség felmerülhet.