Jó tanácsok önellenőrzéshez


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az adózóknak lehetőségük van az önadózás útján megállapított vagy megállapítani elmulasztott adó, adóalap és a költségvetési támogatás helyesbítésére. Az önellenőrzés folyamatának valamennyi állomásához nyújt segítséget a Számviteli Tanácsadó.


Az önellenőrzés során, amennyiben az adózó feltárja, hogy az adóalapját, az adót, a költségvetési támogatást nem a jogszabálynak megfelelően állapította meg, bevallását önellenőrzéssel módosíthatja. Amennyiben az adózó a bevallásban adó, adóalap, költségvetési támogatás összegét nem érintő hibát talál, nem önellenőrzést nyújt be, hanem a bevallásának kijavítását kezdeményezheti. Amennyiben az adózó nem nyújtott be adóbevallást, nem önellenőrzésről, hanem a bevallás pótlásáról beszélhetünk. Önellenőrzés kizárólag az adóhatóság ellenőrzésének megkezdését megelőzően kezdeményezhető.

Az önellenőrzés menete

Első lépésként az önellenőrzéssel feltárt adót és költségvetési támogatást a feltárás időpontjában nyilvántartásba kell venni. A nyilvántartást és a helyesbítés bizonylatait az adózó az elévülési időn belül köteles megőrizni, az önellenőrzési nyilvántartást azonban a bevalláshoz nem kell csatolni. Az önellenőrzés bevallására az adott időszakra vonatkozó bevallási nyomtatványt kell használni.

A helyesbített adó, költségvetési támogatás megfizetése a helyesbített összeg bevallásával egyidejűleg esedékes. Amennyiben az adózó a helyesbített adó-, költségvetésitámogatás-alapot, adót, költségvetési támogatást bevallja, olyan helyzetbe kerül, mintha eredetileg is helyes bevallást adott volna be, továbbá mentesül az adóbírság és a mulasztási bírság alól.

Önellenőrzési pótlék

Az önellenőrzési pótlékot a bevallás benyújtására előírt határidő leteltét követő első naptól az önellenőrzés benyújtásáig kell felszámítani és a bevallás benyújtásával egyidejűleg kell megfizetni. Önellenőrzési pótlékot azonban csak akkor kell felszámítani, ha az önellenőrzéssel módosított kötelezettség meghaladja az eredetileg bevallott kötelezettséget, vagy a bevallott támogatási igényjogosultság az önellenőrzés eredményeként csökkent. Az adózó javára mutatkozó önellenőrzés esetén nem kell pótlékot fizetni.

Mérlegképes Kreditkártya

Szerezze meg Ön is kötelező kreditpontjait Kiadónk minőségi képzésein! További részletekért kattintson ide!

Rodin mérlegképes kreditpontos rendezvények – további részletek itt.

A Complex Kiadó kreditpontot érő kiadványai

Felhívás önellenőrzésre

Az Art. 2013. január 1-jétől vezette be az önellenőrzésre felhívás jogintézményét. Az adóhatóság a vállalkozói tevékenységet nem folytató magánszemély adózót – önellenőrzésre történő felhívás útján – önellenőrzés elvégzésére hívhatja fel, ha az adózó bevallásának adatai és az állami adóhatóság rendelkezésére álló adatok alapján az adózó terhére mutatkozó eltérést állapít meg. Az önellenőrzésre való felhívásnak az adózó nem köteles eleget tenni, az önellenőrzés elmulasztása esetén mulasztási bírság kiszabásának nincs helye. Az adózóval szemben ellenőrzés a felhívás közlésétől számított 30 nap elteltéig nem kezdhető meg a felhívásban megjelölt adónem és időszak tekintetében.

Az önellenőrzés eljárási kérdéseit Dr. Sramkó Szilvia mutatja be a Számviteli Tanácsadó 2013/09. számában megjelent cikkében.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 4.

Új korszak kezdete a pénzügyi ágazati szakmai képzésben

Az elmúlt években több jelentős változás történt a szakterületünkön, amelyek jelentősen átalakították a pénzügyi ágazat képzéseit is. A legjelentősebb átalakulás azonban még előttünk áll, hiszen 2024. július 1-jétől a mérlegképes könyvelői, adótanácsadói és okleveles adószakértői képzések már csak az új, hatósági képzési rendszerben indulhatnak. Cikkünkben áttekintjük az érintett képzések múltját és jelenét, és a legfontosabb tudnivalókat az új hatósági képzési és vizsgáztatási rendszerről.

2024. július 3.

A beruházások hatása a kisvállalati adóalapra

Adórendszerünk többféle kedvező szabály, adóelőny révén kívánja ösztönözni a vállalkozásokat különféle beruházások elvégzésére. A társasági adóban következő a képlet; az adózó a számviteli előírások szerint elszámolt értékcsökkenéssel növeli, míg a társasági adó szabályai szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkenti az adózás előtti eredményét, illetve adott esetben a beruházásra tekintettel adóalap-, illetve adókedvezményt érvényesít (pl. fejlesztési tartalékképzés, kis-, és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye, fejlesztési adókedvezmény stb.)