Kisokos az időszakos elszámolású ügyletek kezeléséről (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az időszakos elszámolású ügyletek friss szabályozásának számviteli vonzatait elemzi legfrissebb számában a Számviteli tanácsadó. A szaklapban ezen túl olvashat az EKÁER rendszerében elkövetett, jellemző adminisztrációs hibákról és érdekes, társasági adózással kapcsolatos példákkal ismerkedhet. A Számviteli tanácsadó 2016/6-os számát itt rendelheti meg.


Az áfatörvény legutóbbi módosításai között az időszaki elszámolású, folyamatos teljesítésű ügyletek teljesítési időpontjára vonatkozó szabály változását tekinthetjük a legjelentősebbnek. A Számviteli tanácsadó legfrissebb számának „Az időszakos elszámolású ügyletek kezelése” című írása e kérdést elemzi, különös tekintettel arra, hogy a szabályozás milyen módon egyeztethető össze a számviteli szabályokkal. Az elvi szabályok ismertetésével a szaklap bemutatja, mi a szerepe a teljesítés időpontjának, mi annak számviteli és adózási jelentősége. Az elvi szabályok tisztázása után a szerző áttekinti az áfatörvény vonatkozó rendelkezéseit, majd a bizonylat kiállításával kapcsolatos legfontosabb szabályokat.

Társasági adóval, adóalap-kedvezménnyel kapcsolatos érdekes példákat ismertet és elemez 2016/6-os számában a szaklap. Az elsőben a devizában visszafizetendő hosszú lejáratú beruházási kölcsön év végi átértékelésének számviteli elszámolása mellett egy ritkán felmerülő, társasági adót érintő kérdést is bemutat. A példából kiderül: nem mindig kell társasági adót fizetni a devizás és devizaalapú vagyonelemek év végi átértékelésének árfolyamnyeresége után. A következő, ismertetett példák a mikro-, kis- és középvállalkozásoknál igénybe vehető társaságiadóalap-kedvezményekről szólnak.

Folytatódik a legfrissebb lapszámban az EKÁER adóhatósági ellenőrzéseinek tapasztalatait bemutató sorozat, amely segítséget kíván nyújtani a szabálytalanságot eredményező adminisztrációs hibák elkerülése érdekében.

A Számviteli tanácsadó legfrissebb számában a fentieken túl folytatódik a mezőgazdaság könyvvizsgálati sajátosságait taglaló sorozat, olvashat az integrált beszámoló kialakulásáról, valamint arról, mit érdemes tudni a biztosítótársaságok hatékony költségszámításáról, költségmenedzsmentjéről.

A Számviteli tanácsadó 2016/6-os számát itt rendelheti meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 18.

A pénztárérték-változáshoz kapcsolódó adóalap-korrekciók a kisvállalati adóban (I. rész)

Bár a kisvállalati adóban 2017. január 1-je óta már nem a pénzforgalmi szemlélet érvényesül az adóalap meghatározása során, mégis létezik olyan korrekciós tétel, amely a pénzmozgáshoz, a pénztár nyitó és záró értékéhez kapcsolódik, és „páros” formában szerepel a jogszabályban (tehát van adóalap-növelő-, és csökkentő verziója is, a pénztárérték változásának előjelétől függően).

2024. június 14.

KPMG: a mesterséges intelligencia korszakába lép az audit

Valódi forradalmat indít a pénzügyi jelentéstétel és a könyvvizsgálat területén a mesterséges intelligencia: a vállalatok csaknem háromnegyede valamilyen szinten már most is alkalmazza ezt pénzügyi beszámolói elkészítéséhez, és ez az arány három éven belül 99 százalékra emelkedik majd – közölte a KPMG legújabb kutatása alapján pénteken.