Pénzügyi instrumentumok a számvitelben (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A valós értékelés témakörébe tartozó pénzügyi instrumentumok kezeléséről olvashat a lehető legrészletesebben a Számviteli tanácsadó 2015 7/8. számában. A lap ezen túl bemutatja a céltartalékok megjelenítését IFRS-ekben, a támogatások ellenőrzésével kapcsolatos szakmai standardok szerinti feladatokat, valamint megismerheti a könyvvizsgálók minősítésének új rendszerét. A Számviteli tanácsadó legfrissebb számát itt rendelheti meg (link).


A számviteli törvény egyik, a jogharmonizáció érdekében történő legjelentősebb módosítása kétségkívül a valós értéken történő értékelés bevezetése volt, amely azóta is megosztja a számvitellel foglalkozó szakembereket. Többen, többször is foglalkoztak a témával, mi is az a valós érték, valós-e a valós. A Számviteli tanácsadó legfrissebb számában a valós értékelés témakörébe tartozó pénzügyi instrumentumok kezelését, számviteli szabályozását mutatja be táblázatokkal, ábrákkal illusztrálva.

Két sorozat is folytatódik, befejeződik a lap új számában. A céltartalékok megjelenítése és értékelése az IFRS-ekben című sorozat második részében az egyes speciális céltartalékolási eseteket mutatja be és megmagyarázza, mik a függő kötelezettségek és miként kezeljük azokat. A támogatások elszámolásának könyvvizsgálói ellenőrzése című sorozat befejező eleme a közvetlen és közvetett uniós támogatások könyvvizsgálói ellenőrzésével kapcsolatos szakmai standardok szerinti feladatokat mutatja be, ezzel is segítve a felkészülést az általános szempontok és a konkrét vizsgálati programok tekintetében.

A Számviteli tanácsadóban a könyvvizsgálók minősítésének részleteit is megismerheti. Mint írják, a minősítés egyféle biztosítéka annak, hogy a kiemelt jelentőséggel bíró gazdálkodók könyvvizsgálatát ellátó személy rendelkezik a gazdálkodóra jellemző speciális szaktudással. A brókerbotrányok nyomán módosították a minősítésekre vonatkozó szabályrendszert is: a lap a minősítések megszerzésének régi és új előírásait is bemutatja.

Mindezeken túl a Példák, esettanulmányok rovatban egy beszámolóban való hibakeresésről és az iratselejtezésről olvashat, míg a Kontrolling rovatban a költségszámítás kulcskérdéséről, az az általános költségek allokációjáról tudhat meg mindent.

A Számviteli tanácsadó 2015 7/8. számát itt rendelheti meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 4.

Új korszak kezdete a pénzügyi ágazati szakmai képzésben

Az elmúlt években több jelentős változás történt a szakterületünkön, amelyek jelentősen átalakították a pénzügyi ágazat képzéseit is. A legjelentősebb átalakulás azonban még előttünk áll, hiszen 2024. július 1-jétől a mérlegképes könyvelői, adótanácsadói és okleveles adószakértői képzések már csak az új, hatósági képzési rendszerben indulhatnak. Cikkünkben áttekintjük az érintett képzések múltját és jelenét, és a legfontosabb tudnivalókat az új hatósági képzési és vizsgáztatási rendszerről.

2024. július 3.

A beruházások hatása a kisvállalati adóalapra

Adórendszerünk többféle kedvező szabály, adóelőny révén kívánja ösztönözni a vállalkozásokat különféle beruházások elvégzésére. A társasági adóban következő a képlet; az adózó a számviteli előírások szerint elszámolt értékcsökkenéssel növeli, míg a társasági adó szabályai szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkenti az adózás előtti eredményét, illetve adott esetben a beruházásra tekintettel adóalap-, illetve adókedvezményt érvényesít (pl. fejlesztési tartalékképzés, kis-, és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye, fejlesztési adókedvezmény stb.)