Tőkeemelés devizában


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Külföldi tulajdonú, magyar bejegyzésű, a könyveket forintban vezető cégeknél gyakran előfordul, hogy a tőkeemelés összegét devizában határozzák meg, és azt devizában teljesítik. Ennek a speciális esetnek a számviteli elszámolását tekintjük át.


A gazdasági társaságok tőkeműveleteire jogi szempontból a gazdasági társaságokról szóló törvény (Gt.) irányadó. A Gt. nem tiltja, hogy a tőkeemelés a forintban bejegyzett tőkéjű társaságnál forinttól eltérő devizanemben valósuljon meg, annak ellenére, hogy a Gt. törzs­tőkére, alaptőkére vonatkozó rendelkezéseiforintban határozzák meg a jegyzett tőke legkisebb összegét.

A cégjogi bizonytalanságok ellenére kijelenthető, hogy a jegyzett tőke emelésének összegét a cégbíróságra forintban kell bejelenteni, a tulajdonosok azonban érvényesen rendelkez­hetnek egy másik devizanem meghatározott összegének pénzbeli hozzájárulásként, tőkeemelés jogcímen való rendelkezésre bocsátásáról. A tőkeemelésről készült tulajdonosi döntés ekkor tartalmazhatja a devizában rendel­kezésre bocsátandó összeget, és tartalmaznia kell annak forintban meghatározott összegét (a tulajdonosok döntése szerinti, valamilyen, a döntés időpontjában irányadó árfolyam alapul vételével).

Ha a tőkeemelés teljesítése után a tulajdonolt vállalkozás több forinthoz jutott, mint a tőkeemelés összege, akkor a különbözetet

  • a tulajdonosok hozzájárulásával tőketartalékba helyezheti (gyakorlatilag ázsióként),
  • a tulajdonosok számára visszautalhatja,
  • a tulajdonosok elengedhetik a tulajdonolt társaság javára.

Ha a tulajdonolt vállalkozás kevesebb forinthoz jutott, mint a tőkeemelés összege, akkor a különbözetet a tulaj­donosoknak pótlólagosan rendelkezésre kell bocsátaniuk, hiszen cégjogilag a tulajdonos nem teljesítette teljes egészében a vagyoni hozzájárulását. Látható, hogy a tőkeemelés devizában való teljesítése után keletkező esetleges különbözetet nem lehet árfolyam­külön­bözetnek tekinteni.

A devizában történő tőkeemelés értelmezéséről és helyes számviteli elszámolásáról Tóth Mihály ad útmutatót a Számviteli Tanácsadó 2012/10. számában megjelent cikkében.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 9.

A részesedés kivezetéséhez kapcsolódó adóalap-csökkentés a társasági adóban

Ha a részesedést értékesítik és a tulajdonos társaságnál árfolyamnyereség keletkezik, az társaságiadó-alapot képez és meg kell fizetni utána az adót, kivéve, ha bejelentett részesedés értékesítésére kerül sor, amelyet a tulajdonos a kivezetést megelőzően legalább egy évig folyamatosan az eszközei között nyilvántartott. Ebben az esetben a keletkezett árfolyamnyereséggel csökkenthető az adózás előtti eredmény.