Sofőrok napidíja: így változik az elszámolás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A munkavállalót a kiküldetés időtartamára, munkakörtől függetlenül napidíj illeti meg. Az RSM Blog írása.


A személyi jövedelemadó törvény értelmében 2016. január 1-től módosulnak a belföldi és nemzetközi közúti árufuvarozásban és személyszállításban gépkocsivezetőként és árukísérőként foglalkoztatott magánszemélyek belföldi és külföldi kiküldetésének napidíj-elszámolására vonatkozó rendelkezések.

Belföldi fuvarozók napidíja

2016. január 1-től igazolás nélkül elszámolható költségnek minősül a belföldi közúti árufuvarozásban és személyszállításban gépkocsivezetőként és árukísérőként foglalkoztatott magánszemélyek belföldi kiküldetésének keretében megszerzett bevételéből a 437/2015. (XII. 28.) számú kormányrendeletben meghatározott:

  • napi 500 Ft napidíj, vagy
  • a hat órát meghaladó kiküldetés esetén napi 3 000 Ft napidíj, feltéve, hogy a munkáltatónem alkalmazza az 500 Ft napidíj átalányt, és a kiküldetés többletköltségeire tekintettel más juttatást nem ad.

Fontos kiemelni, hogy a Kormányrendelet értelmében nem számolható el napidíj:

  • ha a távollét időtartama a 6 órát nem éri el,
  • ha a munkáltató a munkavállaló élelmezését a kiküldetés helyén biztosítja.

Az 500 Ft, illetve 3 000 Ft napidíj igazolás nélküli költségelszámolásának további feltéve, hogy a magánszemély a fent említett napidíjon kívül kizárólag a gépjármű belföldön történő üzemeltetéséhez közvetlenül kapcsolódó és számlával, más bizonylattal igazolt költségek elszámolására jogosult, és ezt az elszámolási módszert alkalmazza.

Új szolgáltatásokkal bővült az Adó Online:
  • díjmentes cikk és szaklap értesítő
  • kérdés-válasz szolgáltatásunk kényelmesebb használata
  • egyedi szaklap ajánlatok

A más munkakörben foglalkoztatott munkavállalók belföldi kiküldetésére tekintettel megszerzett napidíjak elszámolása nem változik, azok továbbra is nem önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősülnek.
A hivatkozott kormányrendelet értelmében a munkavállalót a kiküldetés időtartamára, munkakörtől függetlenül napidíj illeti meg, tehát munkáltató minden esetben köteles a napidíj számlával igazolt összegét vagy annak átalányban meghatározott minimum napi 500 Ft-ban meghatározott összegét a dolgozó részére biztosítani, amennyiben a távollét időtartama a hat órát eléri.

Külföldi fuvarozók napidíja

Idén szintén módosult a 285/2011. (XII. 22.) számú kormányrendelet is, melynek következtében a nemzetközi közúti árufuvarozásban és személyszállításban gépkocsivezetőként és árukísérőként foglalkoztatott magánszemélyek külföldi napidíjából – a tavalyi 40 euró helyett- idén már 60 euro összeg minősül igazolás nélkül elszámolható költségnek. E változást már a 2016. január 1-én folyamatban lévő kiküldetésekre is alkalmazni kell.

A kormányrendelet értelmében a 60 euro napidíj igazolás nélküli költségelszámolásának további feltétele, hogy:

  • a magánszemély a 60 euro napidíjon kívül kizárólag a gépjármű nemzetközi üzemeltetéséhez közvetlenül kapcsolódó – számlával, más bizonylattal igazolt- költségek elszámolására jogosult, és ezt az elszámolási módszert alkalmazza, és
  • a magánszemély nem választja, hogy a külföldi kiküldetés napidíjának 30százalékát, legfeljebb 15 euro összeget tekinti igazolás nélkül elszámolható költségnek.

A bejegyzés szerzője Hegedűs Sándor, az RSM DTM Hungary adóüzletág vezetője. Az RSM Blog az Adó Online szakmai partnere. 


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.