98 százalékos különadó: van esély a visszaigénylésre
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Bár több bírói fórum szerint is jogellenes a végkielégítésekre kiszabott 98 százalékos különadó, nem jár vissza automatikusan azoknak, akik azt jogvita nélkül fizették be. Közel 10 milliárd forint sorsa a tét, de külön eljárásrend hiányában bizonytalan az érintettek helyzete. Kockázatot jelent számukra, hogy a jogosulatlannak ítélt adó-visszaigénylést 50 százalékos bírsággal is sújthatja az adóhatóság. Dr. Békés Balázs, a Ryan Magyarország vezetője szerint a különadóval érintett magánszemélyek közös fellépése lehet a megoldás a sikeres visszaigénylésre.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága szerint a 2010-ben elfogadott, 98 százalékos különadót bevezető jogszabály sérti a tulajdon védelméhez való jogot, a döntés azonban csak a strasbourgi bírói fórum elé vitt ügyekre vonatkozik. Az Alkotmánybíróság is több esetben elkaszálta a jogszabályt: utoljára idén februárban azt állapította meg, hogy az nemzetközi kötelezettségvállalásba ütközik. Az adót előíró szabály alkalmazhatóságát viszont csak a folyamatban lévő bírósági ügyekben tiltotta meg.
A legtöbben vita nélkül fizették be a 98 százalékos különadót és nem pereskedtek az állammal. Ők annak ellenére nem kapják vissza a pénzüket, hogy már minden létező fórum kimondta a különadó jogellenességét. Az érintettek bizonytalanságát csak fokozza, hogy az adóhatóság nem adott még arról tájékoztatást, hogy értelmezése szerint az Alkotmánybíróság döntése alapján visszajár-e a befizetett összeg azoknak is, akik nem pereskedtek. Akik az adót jogvita nélkül fizették be, futhatnak most a pénzük után: maguknak kell fellépni, ha a befizetett összeget vissza akarják szerezni.
Az egyéni fellépés azonban kockázatot is hordoz, hívja fel a figyelmet Dr. Békés Balázs a vezető globális adótanácsadó cég, a Ryan magyarországi és közép-kelet-európai régiójának vezetője. „A jogosulatlannak minősített adó-visszaigénylést az adóhatóság 50 százalékos adóbírsággal sújthatja, így az is előfordulhat, hogy a jogorvoslatot kérő nem csak a pénzét nem kapja vissza, de még bírságot is fizethet” – mondta el Békés Balázs.
2014. június 24.: SZÁMVITEL A GYAKORLATBAN |
Több ponton módosult a számviteli törvény, az új szabályok a 2014. évi üzleti évtől kötelezően alkalmazandók.
Szakmai képzésünk keretében felkészülhet a változásokra, megtudhatja, hogyan kell elszámolni a behajtási költségátalányt, a pénztárgépek beszerzéséhez kapott állami támogatást vagy a transzferár-korrekciót, értesülhet arról is, hogy hogyan módosultak a beszámolókészítés szabályai felszámolás és végelszámolás során.
Jöjjön el 2014. június 24-én szakmai konferenciánkra! Tegye fel kérdését szakértő előadónkank, Saxné dr. Andor Ágnesnek!
Helyszín: Wolters Kluwer Kft. Előadóterme, 1117 Budapest Prielle Kornélia u. 21-35.
Bővebb információk és jelentkezés itt
|
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a jogalkotó a törvény módosításával is bezárhatja az utat az adó-visszaigénylések előtt. A különadó mértéke, a 2014. január 1-től hatályos módosítás szerint 75 százalékra csökkent. Bár az még kérdés, hogy ez kiállja-e Strasbourg próbáját, előfordulhat, hogy a jogalkotó a csökkentett adómérték alkalmazását kiterjeszti a 2010-től 2013-ig terjedő időszakra is. Emiatt is fontos, hogy az érintettek még azelőtt cselekedjenek, hogy a jogorvoslati lehetőségeket a jogalkotó beszűkíti.
„A Ryan Magyarország a 98 százalékos adóval sújtott magánszemélyek közös fellépését javasolja az ügyben, mert az egyéni jogorvoslatnál hatékonyabb és biztonságosabb eljárást biztosíthat. Bár az ilyen egységes fellépésnek nincs kiforrott hagyománya Magyarországon, több adóhatósági jogvita példája is azt mutatja, hogy a nagy számban megindított eljárás és azok egységes koordinációja az adóhatóságot is arra kényszerítheti, hogy egységesen kezelje a kérdést és megoldást találjon az ügy lezárására” – mondta el Békés Balázs.