A Balatonnál csaptak le a revizorok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az ellenőrzött balatoni szolgáltatók fele nem teljesítette a számlaadási kötelezettséget, és egynegyedük foglalkoztatott feketén dolgozókat – ez a gyorsmérlege az adóhatóság vasárnap zárult háromnapos, Vitorlás-akció nevű ellenőrzésének.

Hajdú Miklósné, az APEH ellenőrzési főosztályvezetője elmondta: péntek reggel óta száz revizor járta a Balaton környékét. A bliccelőknek az elsődleges becslések szerint 23 millió forintnyi bírságot kell kifizetniük összesen. Aki először mulasztott számlaadással, az 30-40 ezer forintos bírságban részesült, a feketén foglalkoztatás tarifája ennél vaskosabb. A visszaesők természetesen többet fizetnek, sőt az üzletük átmeneti bezárásával is lakolhatnak, ami a mostani razzia eredménye következtében féltucatnyi szolgáltatóval esett meg.

A razzia során kiemelt figyelmet kaptak a vendéglők, a kereskedelemmel és a szolgáltatással foglalkozók. Az ellenőrzésekért – mint azt megannyi köszönő levél is bizonyítja -, sokszor hálásak a vállalkozók, mert ilyenkor kiderülhet számukra, hogy egy-egy alkalmazottjuk saját zsebre dolgozik – jegyezte meg a főosztályvezető.

Az akcióban a vállalkozók együttműködőnek bizonyultak a revizorokkal, de egymással is. Szombaton, Zamárdi piacán az első próbavásárláskor mindent rendben találtak ellenőrök, aztán már nem volt értelme tovább fáradniuk, mert a mobil telefonokon futótűzként terjedt el a jelenlétük híre az egymás közt egyébként rivalizáló árusok között.

Mohai Károly, az APEH Központi Hivatalának szakmai tanácsadója az eredményt összegezve elmondta, mintegy 800 esetben ellenőrizték a számlaadási kötelezettség betartását, amely az elmúlt évekhez hasonló képet mutatott: a próbavásárlások felénél vagy egyáltalán nem-, vagy nem megfelelő számlát kaptak a revizorok.

Száz vállalkozónál ellenőrizték, hogy feketén vagy szabályosan foglalkoztatják-e alkalmazottaikat. Negyedüknél már a helyszínen kiderült valami turpisság, sok esetben azonban csak a vállalkozás adatainak ellenőrzésekor, vagyis utólag válik egyértelművé, elmarasztalható-e szabálytalan foglalkoztatásért.

Az ellenőrzések tapasztalatai szerint az északi és a déli part adózási-morálja között nincs jelentős eltérés, az éjszaka nyitva tartó szolgáltatók egyértelműen gyengébb jogkövetők, mint a nappaliak. Jellemező még, hogy a csak nyugtaadásra kötelezett kölcsönzők, fagyi-, vattacukor-, és kukoricaárusok között lanyhább a fegyelem, mint a többi szolgáltatónál.

Forrás: Origo


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Akkor is tud róla a NAV, ha külföldről származik a bevétel

Sokan azt hiszik, hogy a tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutákból származó jövedelem, különösen, ha külföldről származik, könnyen elrejthető az adóhatóság elől. Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámláról és pénzforgalmi számláról több mint 100 országból kap a NAV tájékoztatást információcsere keretében. Szintén érdemes mérlegelni, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők a NAV ellenőrzések célkeresztjében vannak a NAV 2024-es ellenőrzési terve szerint – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

2024. május 15.

Speciális szakkérdések adóeljárásnál

Az adóigazgatási eljárásról szóló törvény szerint szakvéleményt kell kérni, ha az ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához különleges szakértelem szükséges. Ismertetjük a szabályozást és bemutatunk egy érdekes példát a transzferárazás világából.