A hamisított termékek egészségügyi kockázatai


Rendszeresen adunk hírt arról, hogy a NAV munkatársai milyen hamis termékeket foglaltak le. A leggyakrabban hamis cigarettával, illatszerrel és ruhával találkozhatunk a cikkekben. De a költségvetési csaláson túl az ilyen termékek egészségügyi kockázatokat is jelenthetnek. Az index.hu cikkében erről olvashatnak.

Mára gyakorlatilag iparággá vált a hamisítás, szinte nincs olyan termék, amelyet ne másolnának le. A hamisított termékek azonban nem esnek át a biztonsági vizsgálatokon, így a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai volt, hogy állati vizeletet találtak hamisított parfümben vagy ürüléket egy házilag készített dohányterméken.

A NAV szóvivője, Kiss Péter András a Spirit FM műsorában arról beszélt, hogy a csalók leggyakrabban ruhákat, táskákat, napszemüvegeket, mobiltelefonokat, gyerekjátékokat és parfümöket hamisítanak – írta az ATV.

A szakember hangsúlyozta, minden esetben kockázatos hamis termékeket vásárolni, ugyanis a piacon, utcán, parkolóban árult termékek nem esnek át a biztonsági ellenőrzéseken. Erre példa, hogy

A NAV MUNKATÁRSAI EGYIK ALKALOMMAL OLYAN HAMISÍTOTT PARFÜMÖT TALÁLTAK, AMELYBEN A VEGYÉSZETI VIZSGÁLAT ÁLLATI VIZELETET MUTATOTT KI, MÁSKOR PEDIG ÜRÜLÉKET TARTALMAZÓ DOHÁNYTERMÉKET FOGLALTAK LE AZ ELLENŐRÖK.

„A polgárok egészségéről is szól az ellenőrzés. A »házi« cigarettákba az előállító »iparosok« nagyon sokszor kevernek egyéb növényi törmeléket, pont azért, hogy a súlyuk meglegyen. A szőlőlevéltől kezdve a gallyon át mindent találtak már ilyen dohánytermékekben a NAV szakértői. Például állati ürüléket is. Parfümben pedig találtak már állati vizeletet. Tehát jobb esetben csak sima víz meg illatanyag van egy hamis parfümben, rosszabb esetben állati vizelet” – fogalmazott a NAV szóvivője.

Kiss Péter András hangsúlyozta, a márkás termékek nem véletlenük drágábbak, ugyanis a tulajdonosok sokat költenek a minőségre. Az eredeti termékek árában benne vannak a garanciális feltételek, az ellenőrzés, a jó alapanyag és a szavatosság. A hamisítók mindezt kihagyják.

Így például a hamis mosószertől egy teljes család kapott bőrkiütést. „Ha a NAV nem ellenőrizné az eredetiséget, akkor az eredeti márkák kivonulnának” – tette hozzá az adóhatóság képviselője.

A szakember arról is beszélt, hogy például a raklapot is hamisítják, amely ha nem megfelelő minőségű fából készül, balesetveszélyes. Mint mondta, ezért a hamis raklapokat összedarabolják, és rászorulóknak adják tüzelőnek.

Hozzátette, ha a NAV hamisnak tűnő cipőket talál, akkor 100 ezer forint értékhatárig szabálységertésnek, efölött pedig már bűncselekménynek számít a kereskedés és a gyártás is. Ha a NAV szakemberei hamisnak látszó termékeket találnak, értesítik a jogtulajdonost, aki eldönti, hogy az eredeti-e.

A cikket és a 45 perces podcastot ITT érhetik el.

Forrás: [index]


Kapcsolódó cikkek

2024. november 22.

Érdemes béremelés helyett lakhatási támogatást kérni

Január elsejével lép hatályba a költségvetésben is rögzített célkitűzésekkel összhangban a lakhatás helyzetének javítása érdekében egy legfeljebb 150 ezer forintos kedvezményes adózású lakhatási támogatási rendszer. A money.hu szakértője szerint jövőre érdemes lehet béremelés helyett ezt a juttatást választani, amennyiben az adott munkáltató lehetővé teszi.

2024. november 22.

Íme a minimálbér-emelés számokban

A 2025-ös minimálbér-emelés nyomán az ennyit keresők nettó fizetése havi 15 960 forinttal, míg a garantált bérminimumot kapóké 15 162 forinttal nő. A minimálbérre rakódó teljes közteher havi 11 160 forinttal nő; míg a garantált bérminimumra rakódó közterhek havi 10 602 forinttal forinttal emelkednek – olvasható a Niveus lapunknak küldött elemzésében.

2024. november 22.

Az utalványok uniós áfaszabályozása (1. rész)

Az Európai Unió Bizottsága a közelmúltban jelentést készített az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az Irányelv 410b cikke alapján az utalványok fogalommeghatározása, forgalmazási láncai és a be nem váltott utalványok áfaszabályozásáról. E jelentés alapján megvizsgáljuk az utalványok témakörét az áfa rendszerében.