A hét adókérdése: családi kedvezmény megosztása
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Egy válófélben lévő házaspár négy gyerekre tekintettel megosztja a családi kedvezményt. Két gyerekre a feleség, és két gyerekre a férj veszi igénybe. Folyamatban van a bírósági eljárás. Vélhetően az anyánál fogják elhelyezni a gyerekeket, és az apa el fog költözni. Továbbra is megoszthatják-e a családi kedvezményt egymás között?
Az Szja tv. 29/A. § (3) bek. alapján a családi kedvezmény érvényesítésére jogosult az a magánszemély aki jogosult a családi pótlékra.
A családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény alapján családi pótlékra 50-50 százalékban jogosultak a gyermeküket bírósági ítélet alapján felváltva gondozó szülők (közös felügyelet), így őket is megilleti a családi kedvezmény.
Amennyiben a családi kedvezményre több magánszemély jogosult, akkor közös nyilatkozatot kell tenniük.
Igaz ez abban az esetben is, ha azt teljes egészében kizárólag a jogosultak egyike érvényesíti, vagy pedig a jogosultak felváltva gondozott gyermekükre tekintettel érvényesítik.
Az érvényesítés lehetősége független attól, hogy a családi pótlékot ténylegesen kinek folyósítják. A szja-törvény (29/A. §-a (4) bekezdésének a) pontja) szerint a közösen felváltva felügyelt gyermeket kedvezményezett eltartottként kell számításba venni bármelyik – családi pótlékra 50 százalékban jogosult – elvált félnél.
Ebből és a családi pótlékkal kapcsolatos szabályokból következően, a bírósági döntésen, illetve az egyezségen alapuló közös gyermekfelügyelet esetén mindkét, egymástól külön élő (családi pótlékra 50 százalékban jogosult) elvált szülő esetében fennáll a családi kedvezmény érvényesítésére való jogosultság alapfeltétele.
A fentiekre tekintettel a családi pótlék megosztására irányuló igény esetén a családi pótlék iránti kérelemben a szülőknek együttes nyilatkozatot kell tenniük arról, hogy jogerős bírósági döntés – ide értve az egyezséget – alapján egyenlő időszakokban felváltva gondozzák a gyermeket, és – a Cst. végrehajtásáról szóló 223/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 5/B. §-a szerint – a kérelemhez csatolniuk kell a jogerős bírósági döntést is.
A kérdést Győri Éva szakértőnk válaszolta meg. További kérdések és válaszok itt.