A két évvel korábbi szintre ugrott az ipari termelés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Áprilisban 58,8 százalékkal meghaladta az előző év áprilisának rendkívül alacsony bázisszintjét az ipari termelés, amely tavaly 36,9 százalékkal esett vissza 2019 azonos hónapjához viszonyítva.

A termelés volumene idén áprilisban a nyers adat szerint 1,7 százalékkal haladta meg a járvány előtti, 2019. áprilisi szintet. A munkanaphatástól megtisztítva 59,2 százalékkal emelkedett az ipari termelés az előző év azonos hónapjához képest, a 2019. áprilisi szintet 0,8 százalékkal haladta meg – erősítette meg második becslésében hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Tavaly leálltak a gyárak

Az előző hónaphoz viszonyítva 3,2 százalékkal csökkent a szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás áprilisban. Az év első négy hónapjában az ipari termelés 13,8 százalékkal nőtt.

A feldolgozóipar áprilisi kibocsátása 63,0 százalékkal, a járműgyártásé 342,5 százalékkal nőtt. A kiugró teljesítmény elsősorban a tavaly áprilisi gyárleállások okozta alacsony bázisérték eredménye jegyezte meg a KSH. Ám ezzel együtt is még 10,1 százalékkal elmaradt a két évvel korábbitól szinttől. A közúti gépjármű gyártásának termelési értéke mintegy tizennégyszeresére, a közúti jármű alkatrészeinek gyártásáé pedig több mint a háromszorosára emelkedett – tette hozzá a KSH.

ipari termelés

A számítógépgyártás 44,6 százalékkal nőtt – jóval meghaladva a tavaly áprilisi 20,6 százalékos visszaesés mértékét – így 14,8 százalékos növekedést ért el 2019. áprilishoz viszonyítva. Az élelmiszeripar kibocsátása 12,9 százalékkal nőtt tavaly áprilishoz mérve.

Az ipari export volumene 83,8 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál, a feldolgozóipar kivitele 85,4 százalékkal, ezen belül a járműexport több mint négyszeresére, 317,1 százalékkal nőtt. A számítógép, elektronikai, optikai termékek kivitele 51,1 százalékkal emelkedett. A villamosberendezéseké kivitele 29,4 százalékkal, a gépi berendezéseké 37,7 százalékkal nőtt.

A járműipar még elmarad a járvány előtti szinttől

A járvány előtti szinthez, 2019 áprilisához mérve a feldolgozóipar exportja 3,8 százalékkal nőtt, de a járműiparé még 5,0 százalékkal elmaradt. A számítástechnikai cikkek exportja 16,0 százalékkal a villamosberendezéseké 69,4 százalékkal, az élelmiszereké 6,7 százalékkal nőtt a két ével korábbi szinthez képest. Az élelmiszerexport 11,3 százalékkal nőtt egy év alatt, amivel 6,7 százalékkal múlta felül a két évvel korábbit.

A feldolgozóipar belföldi eladásai 27,3 százalékkal emelkedtek az előző év azonos hónapjához képest. A járműipari eladások 306,7 százalékkal, a számítástechnikai termékeké 71,1 százalékkal, az élelmiszereké 12,6 százalékkal nőtt.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 93,6 százalékkal nagyobb volt a tavaly áprilisinál. Az új belföldi rendelések 46,0 százalékkal, az új exportrendelések 104,4 százalékkal emelkedtek. Az összes rendelésállomány április végén 4,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, a belföldi rendelések 5,4 százalékkal, az export rendelésállomány 3,9 százalékkal haladta meg a tavaly áprilisit.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 23.

Az innovációs járulék változásai

Közeledik a 2023. adóévi elszámoló bevallás benyújtásának határideje az innovációs járulék tekintetében is, emiatt célszerű áttekinteni az adónemet érintő 2023-as változásokat.

2024. május 22.

Hamis termékekre csapott le a NAV

Hamis márkajelzésű cipőket, sportmezeket, adatkábeleket és fülhallgatókat foglaltak le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyőrei mintegy százmillió forint értékben egy bolgár kamionban Gyulánál.

2024. május 22.

Mit bizonyíthat a szakértő a bíróság előtt?

Az iparűzési adó alapjáról szóló perben szakértőt rendelt ki a hatóság; az eljárás során felmerült, mit is bizonyíthat a szakértő és mit nem. Érdekes jogesetet ismertetünk.