A vállalkozói körbetartozások mérséklése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy régóta fennálló, komoly gazdasági probléma kapcsán biztosít új és remélhetőleg hatékony jogi lehetőségeket a vállalkozói ˝körbetartozások˝ mérséklése céljából történő törvénymódosításokról szóló 2007. évi LXXVIII. törvény. Számos további feladatot is számba vett a közelmúltban a Kormány, amelyek hosszabb távú megvalósítást igényelnek, de ugyancsak alkalmasak a körbetartozások visszaszorítására. Az erről szóló törvénytervezetek előkészítés alatt állnak.

A csődtörvény módosítása körében került sor annak a rendelkezésnek az elfogadására, amely előírja, hogy az adós újabb csődeljárás iránti kérelmet nem nyújthat be addig, ameddig a korábbi eljárásban felmerült követeléseket nem egyenlítette ki. Változott a fizetési haladék időtartama is, az eddigi 90 napról 60 napra csökkent a moratórium legrövidebb ideje, a felső korlát azonban továbbra is 120 nap maradt.

Megváltoztatták a felszámolás megindításával kapcsolatos szabályokat is, annak érdekében, hogy a követelések behajtása eredményesebb legyen. A jövőben a következő lesz a fizetésképtelen adóssal szembeni eljárás menete: ha fizetési határidő, illetve az azt követő 15 nap eredménytelenül telt el, azaz az adós nem vitatta (esetleg elismerte) de nem is egyenlítette ki a tartozását, beállnak vele szemben a felszámolás megindításának feltételei. A hitelező a felszámolási kérelem benyújtása előtt köteles írásban felszólítani az adóst a teljesítésre. A fizetési felszólítás kézhezvételéhez a módosítás a korábbiakhoz képest eltérő jogkövetkezményeket fűz, amikor előírja, hogy az adósnak csak a kézhezvételt (kézbesítést, átvételt) megelőző napig van lehetősége a tartozást vitatni. A felszólítás kézhezvételét követően viszont kizárólag a teljesítéssel (fizetéssel) lehet a felszámolást elkerülni. A csődtörvény új szabálya rögzíti ugyanakkor, hogy a fizetés nem minősül a tartozás elismerésének, ezért az adós a tartozást vita esetén a későbbiekben polgári per útján visszakövetelheti. Abban az esetben, ha a felszólításra sem történik teljesítés, a hitelező kérelmére sor kerülhet a felszámolási eljárásra.

Több ponton módosították a képviselők a közbeszerzés szabályait is. Így például, az ajánlattevőnek köteles vállalni, hogy nyertessége esetén az alvállalkozói szerződéseiben magára vonatkozó kötelezettségként érvényesíti a közbeszerzési törvény teljesítés elismerésére, ellenszolgáltatás megfizetésére, felelősségkorlátozásra, kamatkikötésre, beszámításra irányadó rendelkezéseit.

A törvénymódosítás indokolása szerint a körbetartozás kialakulásának egyik oka lehet, hogy nem tisztázott, milyen időtartamon belül kell a teljesítés elismeréséről, illetve annak megtagadásáról nyilatkozni. A most elfogadott rendelkezések szerint főszabályként az ajánlatkérő legkésőbb az ajánlattevőként szerződő fél teljesítésétől, vagy az erről szóló értesítés kézhezvételétől számított tizenöt napon belül köteles a teljesítésigazolás kiállítani, vagy annak megtagadásáról nyilatkozni.

A Polgári Törvénykönyvet érintő változás, hogy építési szerződés esetén a megrendelő tulajdonát képező, a munkák végzésére szolgáló ingatlanon – díjkövetelése erejéig – jelzálogjog illeti meg a vállalkozót. A jelzálogjog a szerződéskötés ténye alapján az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzéssel jön létre. Ha a megrendelő a vállalkozó díját kiegyenlítette, a vállalkozó köteles a jelzálogjog törléséhez hozzájárulni. A törlési hozzájárulás elmulasztásából származó kárért pedig a vállalkozó tehető felelőssé.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Akkor is tud róla a NAV, ha külföldről származik a bevétel

Sokan azt hiszik, hogy a tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutákból származó jövedelem, különösen, ha külföldről származik, könnyen elrejthető az adóhatóság elől. Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámláról és pénzforgalmi számláról több mint 100 országból kap a NAV tájékoztatást információcsere keretében. Szintén érdemes mérlegelni, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők a NAV ellenőrzések célkeresztjében vannak a NAV 2024-es ellenőrzési terve szerint – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

2024. május 15.

Speciális szakkérdések adóeljárásnál

Az adóigazgatási eljárásról szóló törvény szerint szakvéleményt kell kérni, ha az ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához különleges szakértelem szükséges. Ismertetjük a szabályozást és bemutatunk egy érdekes példát a transzferárazás világából.