Áfa fizetés nem forintban fizetett előleg után


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Amennyiben az előleg összege, és így az áfa alapja idegen fizetőeszközben van kifejezve, forintra történő átszámításhoz az adó megállapításának időpontjában érvényes árfolyamot kell alkalmazni – olvasható a 2009/46. Adózási kérdésben. Az előleg után már megfizetett áfa összegét az előleg átvétele, jóváírása és az ügylet teljesítési időpontja közötti árfolyamváltozás már nem befolyásolja.

Az előleg az átvételének, jóváírásának időpontjában adófizetési kötelezettséget keletkeztet. Amennyiben az ellenérték, valamint annak részét képező előleg összege, és így az adó alapja idegen fizetőeszközben van kifejezve, az előleg forintra történő átszámításához a fizetendő adó megállapításának időpontjában érvényes az Áfa törvény 80. § (2) bekezdése szerinti árfolyamot kell alkalmazni. (Az alkalmazandó árfolyam az az utolsó, a fenti időpontban érvényes, az adott külföldi pénznem valamely egységének forintban kifejezett ára, amelyet belföldön pénzváltási engedéllyel rendelkező hitelintézet devizában eladási árként jegyez; vagy a Magyar Nemzeti Bank hivatalosan közzé tesz, feltéve, hogy a forintra történő átszámításra kötelezett így dönt, és erről a döntéséről az állami adóhatóságnak előzetes bejelentést tesz.)

Az Áfa törvény 59. §- szerint már az ügylet teljesítését megelőzően adófizetési kötelezettség keletkezik az előlegként kapott összeg után, erre tekintettel az ügylet teljesítésekor az előleg tekintetében már nem keletkezik újabb adófizetési kötelezettség. Ezzel a fenti hivatkozott szabály is összhangban van, mivel az előleg átvételekor érvényes árfolyamot rendeli el alkalmazni, egyéb esetben (ideértve az előleggel érintett ügyletet is, a fennmaradó kötelezettség tekintetében) az ügylet teljesítésekor érvényes árfolyam alkalmazását írja elő.

Ennek megfelelően, előleg fizetése esetén a fizetendő adó megállapításakor (előleg esetén ez az előleg átvételének, jóváírásának időpontjában) érvényes árfolyam alkalmazandó a külföldi fizetőeszközben kifejezett előlegszámla adóalapjának forintban történő meghatározásakor. Természetesen az előlegszámlában a fizetendő adó összegének forintban történő feltüntetéséhez szükséges számítást is ezen az árfolyamon kell elvégezni.

Az ügylet teljesítéséhez kapcsolódó adókötelezettség megállapításakor kell megállapítani az adó alapjának, illetve az adó összegének kiszámításához szükséges árfolyamot. A teljesítéskor az ügyletre vonatkozó számlában – mivel az előleg és a fennmaradó összeg eltérő időpontban, külön-külön képez adóalapot – az adóalapot meg kell bontani, tekintettel arra, hogy az adó alapjának forintra történő átszámításakor az előlegre és a fennmaradó összegre különböző időpontban érvényes árfolyam alkalmazandó. A külföldi fizetőeszközben kifejezett adóalap esetében, az ellenértékfizetési-kötelezettség devizában fejezendő ki, a forintban történő meghatározás az Áfa törvény 172. §-a alapján a számlán kötelezően forintban szerepeltetendő adóösszeg meghatározásához (és az adóbevalláshoz) szükséges és alkalmazandó.

Az előzőekből következően az előleg után már megfizetett áfa összegét az előleg átvétele, jóváírása és az ügylet teljesítési időpontja közötti árfolyamváltozás már nem befolyásolja.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.