Áfacsökkentéssel kísérletezik Románia


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Romániában szeptemberben az általános 24 százalékról 9 százalékra csökkentik az áfát a kenyér előállítását érintő teljes termékláncon, a költségvetésben keletkező hiányt pedig az alkohol jövedéki adójának emeléséből és egyes luxuscikkekre kivetett jövedéki adókból fedezik – jelentette be hétfőn Victor Ponta miniszterelnök.


Az alkoholnál a jövedéki adót az eddigi 750-ről 1000 euróra emelik hektoliterenként, és jövedéki adót vezetnek be olyan luxuscikkekre, mint a jachtok, arany ékszerek, vadászfegyverek, 3000 köbcentiméternél nagyobb hengerűrtartalmú gépkocsik; mindebből 300 millió lejnyi (20 milliárd forint) többletbevételt remélnek.

Ponta hozzátette, hogy a rendelkezéseket a költségvetés-kiigazítás fogja tartalmazni, amelyet a kormány a keddi ülésén fogad el, és amelyről a nap folyamán a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Bizottság és Világbank Bukarestben tartózkodó tárgyalócsoportjával is megállapodott.

Ponta bejelentette, hogy a kormányának sikerült megállapodnia az IMF-fel az újabb készenlétihitel-szerződés feltételeiről, de ezeket csak szerdán teszik közzé.

A román kormányfő jelezte, hogy nem volt könnyű elfogadtatnia a nemzetközi pénzintézetekkel a kenyér áfájának csökkentését, amelytől Bukarest az – ágazatban 70-80 százalékosra becsült – adócsalás visszaszorítását reméli. Ha a kormánynak nem sikerül bebizonyítania, hogy az adózási hajlandóság növekedése fedezi az áfacsökkentés által okozott bevételkiesést, akkor nem lehet majd kiterjeszteni a módszert más ágazatokra – mutatott rá a miniszterelnök.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.