Áfaügyben döntött az Európai Bíróság


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A közösségen kívüli export nem veszíti el az áfamentességet automatikusan egyetlen határidő elmulasztástól – olvasható a Deloitte hírlevelében.


A Kúria felülvizsgálati eljárás keretében vizsgálta, összeegyeztethető-e a direktívával azon, áfatörvényben előírt, exportra vonatkozó mentességi feltétel, amelynek értelmében a harmadik országba értékesített terméknek 90 napos határidőn belül igazoltan el kell hagynia a Közösség területét.

A peres eljárásban vizsgált tényállás szerint az adóalany harmadik országba értékesített termékeket, amelyek számos esetben az áfatörvényben előírt határidőn túl hagyták el a Közösség területét. Az adóalany az ügyleteket ennek ellenére adómentes exportértékesítésként kezelte, ami miatt az adóhatóság az ellenőrzés során adóhiánynak minősülő adókülönbözetet, adóbírságot és késedelmi pótlékot állapított meg.

A Kúria azzal a kérdéssel fordult az Európai Bírósághoz: ellentétes-e a Direktívával az olyan nemzeti szabályozás, amely alapján pusztán egy határidő túllépése azzal a következménnyel jár, hogy az adóalany véglegesen elveszíti az adott értékesítésre vonatkozó adómentesség alkalmazásának lehetőségét.

Veszprémi István, a Deloitte Zrt. adópartnere a hírlevélben ismerteti: az EB ítéletében kimondta, hogy alkalmazhatóak ugyan bizonyos korlátozó intézkedések az adómentességek helyes alkalmazása, valamint az esetleges adócsalás megelőzése céljából, ezek azonban nem sérthetik a jogszabályok célkitűzéseit. Az adott ügyben vizsgált határidő lejártát követően történő kiléptetés olyan jogvesztéssel jár, amely nem biztosít lehetőséget az adóalanynak arra, hogy a határidő túllépése okán fizetett adót utóbb visszakapja, amennyiben a kiléptetés később mégis igazoltan megtörténik.

ADÓMOZAIK 2014
  • Többet szeretne tudni a 2014-re vonatkozó adó-tb-számviteli változásokról?
  • Kérdései vannak?

Értesüljön az újdonságokról a nemzetgazdasági tárca, a NAV és az OEP szakembereitől, jöjjön el 2014. január 21-22-én kétnapos szakmai konferenciánkra!

Helyszín: Lurdy Konferencia és Rendezvényközpont, 1097 Budapest Könyves Kálmán Krt.12-14.

Bővebb információk és jelentkezés itt

Erre tekintettel az Európai Bíróság kimondta, hogy ellentétes a Direktívával az olyan nemzeti szabályozás, amely alapján pusztán egy határidő túllépése azzal a következménnyel jár, hogy az adóalany véglegesen elveszíti az adott exportértékesítésre vonatkozó adómentesség alkalmazásának lehetőségét.

Az ítélet következtében a jogvesztő határidőt 2014. január 1-étől oly módon módosították, hogy az adóalany köteles az értékesítésen áfát felszámítani a 90 napos határidőt követően, azonban a fizetendő adót utólag csökkenteni lehet, amennyiben a kiléptetés igazoltan megtörténik az értékesítés teljesítését követő 360 napon belül.

Az adózók adóvisszatérítés iránti kérelemmel élhetnek a korábbi időszakok tekintetében is, amennyiben a kérdéses ügyleteket eleve nem mentes exportként vallották be, vagy az adóhatóság utólagos ellenőrzés keretében kérdőjelezte meg az adómentesség alkalmazását. Az adó-visszatérítés csak olyan időszakok esetében kezdeményezhető, amelyek az ítélet kihirdetésének időpontjában, vagyis 2013. december 19-én még nem évültek el, valamint figyelemmel kell lenni a kérelem benyújtására nyitva álló 180 napos jogvesztő határidőre, amelyet szintén az ítélet kihirdetésének a napjától kell számítani.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 22.

Érdemes béremelés helyett lakhatási támogatást kérni

Január elsejével lép hatályba a költségvetésben is rögzített célkitűzésekkel összhangban a lakhatás helyzetének javítása érdekében egy legfeljebb 150 ezer forintos kedvezményes adózású lakhatási támogatási rendszer. A money.hu szakértője szerint jövőre érdemes lehet béremelés helyett ezt a juttatást választani, amennyiben az adott munkáltató lehetővé teszi.

2024. november 22.

Íme a minimálbér-emelés számokban

A 2025-ös minimálbér-emelés nyomán az ennyit keresők nettó fizetése havi 15 960 forinttal, míg a garantált bérminimumot kapóké 15 162 forinttal nő. A minimálbérre rakódó teljes közteher havi 11 160 forinttal nő; míg a garantált bérminimumra rakódó közterhek havi 10 602 forinttal forinttal emelkednek – olvasható a Niveus lapunknak küldött elemzésében.

2024. november 22.

Az utalványok uniós áfaszabályozása (1. rész)

Az Európai Unió Bizottsága a közelmúltban jelentést készített az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az Irányelv 410b cikke alapján az utalványok fogalommeghatározása, forgalmazási láncai és a be nem váltott utalványok áfaszabályozásáról. E jelentés alapján megvizsgáljuk az utalványok témakörét az áfa rendszerében.