Andorrával is lesz adóegyezménye Magyarországnak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Andorra és Magyarország között lezárultak a tárgyalások, így ez lehet hazánk nyolcvannegyedik adóegyezménye – jelentette be szerdai közleményével a Pénzügyminisztérium (PM).

Nemcsak kisebb fizetendő adót és kevesebb bürokratikus terhet jelentenek ezek az adóügyi megállapodások, hanem egyre nagyobb nemzetközi színtérre terjesztik ki az adóelkerülés elleni küzdelmet. Már több mint nyolcvan állam adóhatóságával működik együtt a magyar hivatal, így az országhatárokon túl is egyre szűkül a csalárd adózók mozgástere, tették hozzá.

A Pénzügyminisztérium az adó-diplomáciai eszközöket felhasználva a nemzetközi színtéren is mindent elkövet az adó-adminisztráció csökkentése érdekében. Ennek egyik állomása az, hogy lezárultak az adóegyezményről folyó tárgyalások Magyarország és Andorra között. Andorra az egyik utolsó európai állam, amellyel egyezményes kapcsolatra lép Magyarország. A 2011-től hatályos San Marinó-i, illetve a 2016-tól hatályos liechtensteini egyezmény után az andorrai lehet a harmadik európai törpeállamokkal kötött megállapodás.

Az egyezmény a jövedelemadókra terjed ki, alkalmazásával kizárja a magánszemélyek, illetve vállalkozások jövedelmének kettős adóztatását oly módon, hogy meghatározza, hogy az egyes jövedelemfajták tekintetében melyik szerződő államnak milyen körben van adóztatási joga. Megkötésének másik fő célja az adóelkerülés, adókijátszás lehetőségeinek a megakadályozása, beleértve az olyan konstrukciókat is, amelyek harmadik államokban illetőséggel bíró személyeknek biztosíthatnának adómentességet vagy csökkentett mértékű adóztatást.

Az egyezmény a felek adóhatóságai közötti együttműködés kereteit is megteremti, teljes körű információcserére nyújt lehetőséget, és biztosítja az adóügyi viták rendezésének kereteit is.

Az egyezmény aláírására a szöveg mindkét államban történő belső jóváhagyását követően leghamarabb 2021 elején kerülhet sor, alkalmazására pedig 2022-től lehet számítani.

A nemzetközi adóelkerülés felszámolásában is segíthetnek az adóügyi egyezmények, az ezeken alapuló, a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz érkező információk még hatékonyabbá teszik a kockázatelemzők és a revizorok munkáját.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.