Annyi a könnyítés, hogy egyszerűbb lesz hibázni…


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egyre nehezebbé válhat az áfa alanyok élete, ha minden változtatást elfogad a kormány. A 10 százalék helyett ugyanis már 10 ezer forintos eltérés hatására is módosítani kell az előzetesen levonásba helyezett áfa mértékét, ráadásul egyes esetekben az adó összegének figyelemmel kísérése 20 évre növekedhet – írja a Világgazdaság.

A tárgyi eszközökre vonatkozó levonási jogot legalábbis ezek szerint fogja módosítani az új törvény. Az a pont megmarad, hogy a tárgyi eszközök áfáját az adólevonásra nem jogosult adóalanyok is levonásba helyezhetik, ha a levonási jog a vállalkozáson belül végzett saját beruházás eredményeként keletkezik.

Ha az adó összegét befolyásoló tényezőkben változás következik be, vagy a cég értékesíti az eszközt, akkor a korábban levonásba helyezett áfát eszerint kell módosítani.

Fontos újítás viszont, hogy a tárgyi eszközök figyelemmel követési időszaka az ingó eszközök esetében 4-ről 5 évre, az ingatlanok esetében pedig 10-ről 20 évre növekedik.

Viszont ha a cég a tárgyi eszközt a fenti időszak alatt értékesíti, a hátralevő időszakra arányosan jutó áfa összegét véglegesen levonásba helyezheti akkor, ha a tárgyi eszköz értékesítése levonásra jogosítaná. Ha viszont ez nem így van, akkor pótlólagos adófizetési kötelezettsége keletkezik.

Forrás: Pénzcentrum


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.