Annyi a svájci banktitoknak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Svájccal is lesz automatikus adóügyi információcsere – írja az RSM DTM blogja.


Nincs többé svájci banktitok. Svájc az 52. állam, amely aláírta az automatikus információcserére vonatkozó multilaterális kompetens hatósági megállapodást.

Mondhatni mérföldkőhöz érkezett a sokáig banki titkok megőrzéséről hírhedt Svájc, mivel 2014. november 19-én aláírta az OECD és G20 csoport által kidolgozott, automatikus információcserére vonatkozó multilaterális kompetens hatósági megállapodást (multilateral competent authority agreement – „MCAA”).

Nemzetközi nyomásra már ugyan tett korábban lépéseket az alpesi ország a nyitás felé, legutóbb 2013. október 15-én, amikor aláírta az OECD multilaterális adóügyi együttműködési egyezményét, amely a most aláírt MCAA keretmegállapodás alapjaként szolgál. Az erról szóló OECD publikáció angol nyelven itt érhető el.

Ezzel Svájc az 52. állam, amely aláírta az MCAA-t. Az előző 51 ország 2014. október 29-én, Berlinben írta alá a megállapodást és túlnyomó többségük 2017. szeptemberében tervezi végrehajtani az első információcserét. Három ország (Albánia, Aruba, Ausztria) egy év haladékkal, 2018 szeptemberében tervezi ezt megtenni, ez utóbbi dátumot vállalta Svájc is. Az aláíró államok listája itt található.

Időpont: 2014. december 9–10.
Helyszín: Best Western Hotel Hungária
Előadók: közismert szakértők, adózási, számviteli, pénzügyi szakemberek

1. nap: Számviteli változások a gyakorlatban 2014 • Számviteli változások 2015-től • Számviteli ellenőrzés és a hibák javítása • Értékcsökkenés számviteli kérdései elszámolása

2. nap: Az adózás rendjéről szóló törvény változásai • Személyi jövedelemadó változásai • Járulékok változásai • Általános forgalmi adó változásai • Társasági adó változásai

A svájci parlamentnek még jóvá kell hagynia a svájci szövetségi pénzügyminisztérium döntését, illetve elképzelhető, hogy népszavazást is tartanak e kérdésben.

Az OECD erről szóló publikációja angol nyelven itt érhető el.

A bejegyzés szerzője Fajcsák Gábor, az RSM DTM Hungary Zrt. adómenedzsere, nemzetközi adószakértője. Az RSM DTM blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.