Anyavállalati részvény juttatása dolgozónak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hogyan adózik a magyar foglalkoztató külföldi anyavállalata által juttatott részvény a magyar dolgozónál?


Tisztelt Szakértő!

Egy magyar Kft-nél vagyok alkalmazott és a tavalyi évben meghatározott értékű részvény csomagot kapunk a Kft. külföldi anyavállalatától ingyen. Milyen adókötelezettségeim lépnek fel?

Köszönettel.

Válasz:

Tisztelt Kérdező!

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 77/A. § (1) bekezdése szerint a magánszemély által értékpapír formájában megszerzett vagyoni érték esetében jövedelemnek minősül az értékpapírnak a megszerzése időpontjára megállapított szokásos piaci értékéből az a rész, amely meghaladja az értékpapír megszerzésére fordított igazolt kiadás (érték) és az értékpapírhoz kapcsolódó járulékos költségek együttes összegét. A szokásos piaci érték fogalmát az Szja törvény 3. § 9. pontja határozza meg.

A bevétel adókötelezettségének jogcímét a felek (a magánszemély és az értékpapírt juttató személy, valamint az említett személyek és más személy) között egyébként fennálló jogviszony és a szerzés körülményei figyelembevételével kell megállapítani, és ennek megfelelően kell a kifizetőt, illetőleg a magánszemélyt terhelő adókötelezettségeket (ideértve különösen a jövedelem, az adó, az adóelőleg megállapítását, megfizetését, bevallását, az adatszolgáltatást) teljesíteni.

A felek között egyébként fennálló jogviszony (a leányvállalatnál fennálló munkaviszony) miatt a részvény juttatáskori piaci értéke és a munkavállaló által fizetett ellenérték közötti különbsége, mint munkaviszonyból származó jövedelem adóköteles.

A juttatás időpontja: amikor a munkavállaló a részvény feletti rendelkezési jogot megszerzi.

Ha nem kifizetőtől származik a jövedelem (jelen esetben külföldi anyavállalattól, aki nem kifizető Magyarországon), akkor az alábbiak érvényesek.

Magánszemély kötelezettségei: a negyedévet követő hónap 12. napjáig köteles adóelőleget (16%-os SZJA) és egészségügyi hozzájárulást (27%) fizetni, majd az éves SZJA bevallásban elszámol az előlegekkel. A 27%-os EHO fizetését a magyar munkáltató átvállalhatja.

Amennyiben a bevétel külföldi pénznemben keletkezett, úgy azt a jövedelemszerzés időpontjában érvényes MNB devizaárfolyam alapján kell forintra átszámítani.

Tisztelettel:

Lakatos Zsuzsa

Transzferár- és adószakértő


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.