Árfolyam az áfában (X. rész)


A cikksorozat soron következő része az előlegfizetéshez és a fordított adózáshoz kapcsolódó egyes kérdéseket tárgyalja.

Az előző részek itt olvashatók.

Releváns jogszabály:
– 2007. évi CXXVII. törvény az általános forgalmi adóról

Az adóalap forintosításához alkalmazandó árfolyam (folyt.) 

Termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás és Közösségen belüli termékbeszerzés esetén alkalmazandó árfolyam (folyt.)

Melyik napon érvényes árfolyamot alkalmazzuk? (folyt.)

A fizetendő adó megállapításakor érvényes árfolyam (folyt.)

A cikksorozat előző részében szó volt arról, hogy előlegfizetés esetén a teljesítéskor az ügyletre vonatkozó számlában – mivel az előleg és a fennmaradó összeg eltérő időpontban, külön-külön képez adóalapot – az adóalapot meg kell bontani, tekintettel arra, hogy az adó alapjának forintra történő átszámításakor az előlegre és a fennmaradó összegre különböző időpontban érvényes árfolyam alkalmazandó.

Abban az esetben ugyanakkor, ha 100%-os előlegről van szó, vagyis a teljes ellenértéket előre meg kell fizetni, ilyen megbontásra nincs szükség, hiszen nincs fennmaradó összeg, amely tekintetében a forintosítást el kellene végezni. Függetlenül tehát attól, hogy a kibocsátó külön nullás végszámlát állít ki vagy egybizonylatos megoldást alkalmaz, a teljesítés időpontjához már nem kapcsolódik külön árfolyam. (Éppen ezért nincs is akadálya az egybizonylatos megoldás alkalmazásának, hiszen nem jelent problémát, hogy a számla kibocsátásakor még nem ismert a teljesítéskori árfolyam.)

Abból a rendelkezésből, miszerint a jóváírt, kézhez vett, megszerzett előleget úgy kell tekinteni, mint amely a fizetendő adó arányos összegét is tartalmazza, az következik, hogy az áfa rendszerében adóztatási pontot jelentő előlegről főszabály szerint csak egyenes áfás ügyleteknél beszélhetünk, ahol az értékesítő részére nemcsak a nettó összeget, hanem az áfát is meg kell fizetni. Fordított adózás esetén az adókötelezettség nem az értékesítőnél, hanem a vevőnél, igénybe vevőnél jelentkezik, következésképpen az értékesítőnek megfizetett összeg nem tartalmazza – nem is tartalmazhatja – a fizetendő adó arányos összegét.

Ez alól kizárólag azon szolgáltatásimportok jelentenek kivételt, amikor a szolgáltatás teljesítési helyét a főszabály határozza meg, az Áfa tv. 59. § (3) bekezdése (3) bekezdése értelmében ugyanis az Áfa tv. 59. §-át alkalmazni kell az olyan szolgáltatás igénybevételéhez fizetett előleg esetében is, amelynél az adófizetésre a 140. § a) pontja alapján az igénybevevő kötelezett, azzal az eltéréssel, hogy ebben az esetben az előleget nem lehet úgy tekinteni, mint amely a fizetendő adó arányos összegét is tartalmazza.

Figyelemmel arra, hogy az említett importszolgáltatások esetében az adófizetésre az igénybevevő kötelezett, ő azonban nem feltétlenül rendelkezik információval arra vonatkozóan, hogy az általa megfizetett előleget a szolgáltatásnyújtó számláján mikor írják jóvá, az adóhatósági gyakorlat alapján elfogadható az a megoldás, hogy az igénybevevő az előleg után fizetendő adót az előleg átutalásának napján állapítja meg, és az előleg forintban történő meghatározásához is az e napon érvényes árfolyamot alkalmazza.

Abban az esetben, ha a kivételszabály alá nem tartozó ügyletnél (például belföldi fordított áfás szolgáltatásnyújtásnál) kerül sor az ellenérték 100%-ának a teljesítést megelőző megfizetésére, szintén kapcsolódhat a fizetéshez adómegállapítási kötelezettség, azonban nem előlegfizetésre tekintettel, hanem azért, mert fordított áfás ügyleteknél az ellenérték megfizetése egyike azon három időpontnak, amelyek közül a legkorábbiban kell megállapítani a fizetendő áfát. 

Fordított áfás ügyleteknél a vevő, igénybevevő az adófizetésre kötelezett. Az adómegállapítás időpontjára vonatkozóan az Áfa tv. 60. §-a speciális szabályokat ír elő.

Főszabályként azt mondja ki a törvény, hogy termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetében, ha adófizetésre a terméket beszerző, szolgáltatást igénybevevő adóalany kötelezett, a fizetendő adót

  1. az ügylet teljesítését tanúsító számla vagy egyéb okirat kézhezvételének napja,
  2. az ellenérték megtérítésének dátuma, illetve
  3. a teljesítést követő hónap tizenötödik napja

közül azon időpontban kell megállapítani, amely a három közül a leghamarabb következik be.

Mivel pedig a forintra történő átszámításhoz a fizetendő adó megállapításakor érvényes árfolyamot kell alkalmazni, az alkalmazandó árfolyam is attól függ, hogy a három dátum közül melyik következik be leghamarabb.

Belföldi fordított áfás ügyleteknél minden esetben a fenti szabályok irányadóak. Nemzetközi fordított adózás alá eső szolgáltatások (ún. importszolgáltatások) esetén azonban az adómegállapítás időpontja eltérő attól függően, hogy a szolgáltatás teljesítési helyét az ún. főszabály vagy a kivételes szabályok alapján kell megállapítani. Erről a cikksorozat következő részében lesz szó.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Akkor is tud róla a NAV, ha külföldről származik a bevétel

Sokan azt hiszik, hogy a tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutákból származó jövedelem, különösen, ha külföldről származik, könnyen elrejthető az adóhatóság elől. Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámláról és pénzforgalmi számláról több mint 100 országból kap a NAV tájékoztatást információcsere keretében. Szintén érdemes mérlegelni, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők a NAV ellenőrzések célkeresztjében vannak a NAV 2024-es ellenőrzési terve szerint – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

2024. május 15.

Speciális szakkérdések adóeljárásnál

Az adóigazgatási eljárásról szóló törvény szerint szakvéleményt kell kérni, ha az ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához különleges szakértelem szükséges. Ismertetjük a szabályozást és bemutatunk egy érdekes példát a transzferárazás világából.