Árfolyam az áfában (XXII. rész)


A cikksorozat mostani része folytatja az OSS-ben alkalmazandó árfolyam témakörének tárgyalását.

Az előző részek itt olvashatók.

Releváns jogszabály:
– 2007. évi CXXVII. törvény az általános forgalmi adóról

Árfolyam az egyablakos rendszerben (folyt.)

OSS (folyt.)

Nem uniós séma (folyt.)

Példa11:

A Közösség területén nem letelepedett adóalany uniós magánszemélyek részére nyújt automatizált távoktatási szolgáltatást. A magánszemélyeknek dollárban kell megfizetniük a szolgáltatás díját.

Az adóalany adóbevallási és –fizetési kötelezettségének teljesítéséhez belföldön regisztrált az OSS-be, a nem uniós különös szabályozás választásával.

2023. utolsó negyedévében az adóalany magyar, osztrák és szlovák lakóhelyű magánszemélyek részére nyújtotta az említett szolgáltatást. Erről 2024. január 31-ig kellett a negyedévre vonatkozó bevallást benyújtania és az adót megfizetnie. Főszabály szerint a 2023. december 31-én közzétett EKB-árfolyamon kellett volna az adót forintra átszámítania. Mivel azonban az érintett napon nem tettek közzé átváltási árfolyamot, a következő közzétételi napon, 2024. január 2-án kiadott árfolyamot kellett alkalmazni.

A példabeli esetben figyelmet érdemelnek a bizonylatolási szabályok is.

Figyelemmel arra, hogy az adóalany Magyarországon regisztrált az OSS rendszerébe, az Áfa tv. 158/A. § (4) bekezdése értelmében a bizonylatolásra a magyar szabályokat kell alkalmaznia.

Az automatizált távoktatás teljesítési helye a magánszemély lakóhelyéhez vagy szokásos tartózkodási helyéhez igazodik. A magyar magánszemélyeknek nyújtott szolgáltatás teljesítési helye tehát belföld, míg az osztrák és a szlovák magánszemélyeknek végzett szolgáltatás teljesítési helye másik EU-tagállam.

Ha az adóalany az ügyletekről számlát bocsát ki, a magyar magánszemélyek felé kibocsátott számlán a cikksorozat XIII. részében leírtaknak megfelelően fel kell tüntetni forintban is az áfát, hiszen ezek belföldön teljesített szolgáltatásnyújtások. A számlán az adót az Áfa tv. 80. §-ában meghatározott árfolyamon kell forintra átszámítani. E tekintetben nincs jelentősége annak, hogy a bevallásban majd milyen árfolyamon kell elvégezni az átszámítást.

Az osztrák és szlovák magánszemélyeknek nyújtott szolgáltatás teljesítési helye nem belföld, ezért az azokról kibocsátott számlán az áfát nem kell forintban feltüntetni.

Uniós séma

Az uniós különös szabályozást termék Közösségen belüli távértékesítésére, az elektronikus felület által elősegített egyes belföldi termékértékesítésre és a belföldön letelepedett adóalany által más tagállambeli nem adóalanyoknak nyújtott szolgáltatásra lehet alkalmazni

Ha az adóalany a különös szabályozás alkalmazását választja, és az adóhatóság az adóalanyt ilyen minőségében nyilvántartásba vette, köteles azt minden ezen szabályozás hatálya alá tartozó ügyletre alkalmazni.

A nem uniós sémánál leírtakhoz hasonlóan az uniós különös szabályozást alkalmazó adóalanyok is negyedévente, a negyedévet követő hónap végéig kötelesek elektronikus úton adóbevallást benyújtani. Ha az adott időszakban nem teljesítettek az uniós különös szabályozás hatálya alá tartozó ügyletet, nullás bevallást kell beadniuk.

Az adóbevallást forintban kell elkészíteni, és az adót forintban is kell megfizetni. Az átváltáshoz

  • főszabály szerint az adómegállapítási időszak utolsó napján érvényes, az EKB által az adott napra vonatkozóan közzétett átváltási árfolyamot,
  • ha az érintett napon nem tettek közzé átváltási árfolyamot, akkor a következő közzétételi napon kiadott árfolyamot

kell alkalmazni.

Magyarország a bevallás továbbításakor ugyanezen árfolyamon visszaváltja euróra az egyes tagállamokat megillető áfa összegét.

Példa12:

Belföldön letelepedett adóalany uniós magánszemélyek részére teljesít automatizált távoktatási szolgáltatást. A magánszemélyeknek euróban kell megfizetniük az adóalany részére az ellenértéket. Az adóalany adóbevallási és -fizetési kötelezettségének teljesítéséhez belföldön regisztrált az OSS-be, az uniós séma választásával.

2023. utolsó negyedévében az adóalany magyar, osztrák és szlovák lakóhelyű magánszemélyek részére nyújtotta az említett szolgáltatást.

A magyar lakóhelyű magánszemélyeknek nyújtott szolgáltatás teljesítési helye belföld, ezért arról az adóalanynak a magyar áfabevallásban kell információt adnia, a rá vonatkozó bevallási gyakoriság szerint (és a számlán az ellenértéket áfában is szerepeltetnie kell).

Az osztrák és szlovák lakóhelyű magánszemélyek részére nyújtott távoktatás – ha a cikksorozat III. részében említett 10.000 eurós mentesítési szabály nem alkalmazható – a Közösségen másik tagállamában minősül teljesítettnek, ezért azokról az adóalanynak 2024. január 31-ig kellett a negyedévre vonatkozó bevallást benyújtania és az adót megfizetnie. Mivel 2023. december 31-én az EKB nem tett közzé átváltási árfolyamot, a következő közzétételi napon, 2024. január 2-án közölt árfolyamot kellett alkalmazni a forintosításhoz. A kérdéses ügyletek nem belföldön teljesültek, ezért az azokról kibocsátott számlán az áfának nem szükséges forintban szerepelnie.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.