Augusztustól kevesebb táppénz


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nemcsak a táppénz és a betegszabadság összege csökkent, hanem a biztosítási jogviszony megszűnését követően járó úgynevezett passzív táppénz időtartama is.

Augusztus 1-jével léptek hatályba a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény módosításai. Eddig a táppénz a biztosítási jogviszony fennállásának időtartama alatt egy éven át, ennek megszűnését követően pedig 45 napig járt. A passzív táppénz augusztustól lerövidül 30 napra, a méltányossági kérelem alapján megállapítható táppénz is 30 napra csökken.

Az eddig hatályos szabályozás értelmében a táppénz összege legalább kétéves biztosítási idő esetén a jövedelem 70 százaléka, ennél rövidebb biztosítási idő esetében vagy kórházi ellátás alatt a 60 százaléka volt. A módosítás hatálybalépésével ezek a juttatások 10 százalékkal csökkentek, tehát két éves biztosítási idő után 60 százalékos, ennél rövidebb jogviszony esetén és a kórházi ápolás időszaka alatt 50 százalékos táppénz jár.

A táppénz egy naptári napra járó összege augusztustól nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 400 százalékának, a biztosítási jogviszony megszűnését követően pedig a minimálbér 150 százalékának harmincad részét.

A Munka Törvénykönyvében szabályozott és a munkáltató által fizetendő 15 napos betegszabadság időtartamára augusztustól a munkavállaló a távolléti díjának 80 százaléka helyett 70 százaléka jár.

Azok a betegek, akik már július 31-én táppénzen vagy betegszabadságon voltak, továbbra is a régi szabályok szerint kapják a juttatást.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.