Az egyszerűsített foglalkoztatás telefonos bejelentése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

December közepén fogadta el a parlament az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2009. évi CLII. törvényt, amely április 1-jétől jelentősen átalakítja az alkalmi és az időszakos foglalkoztatás rendszerét. A törvény lehetővé teszi a foglalkoztatás telefonos bejelentését is, ennek részletszabályait külön kormányrendelet fogja szabályozni. A rendelet tervezete már olvasható a munkaügyi tárca honlapján.

A rendelet tervezete szerint egy telefonhívással egy munkáltatóval jogviszonyt létesítő legfeljebb három munkavállaló foglalkoztatását lehet bejelenteni.

A bejelentés fogadásakor az ügyfélszolgálat

  • a telefonbeszélgetés megkezdésekor tájékoztatja a bejelentőt arról, hogy a beszélgetésről hangfelvétel készül, a hangfelvétel megőrzésének határidejéről, arról, hogy azt a közigazgatási, illetve a bírósági eljárás szabályai alapján bizonyítékként lehet felhasználni,
  • rögzíti az APEH által rendelkezésére bocsátott elektronikus űrlapon bejelentő által megadott, az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvényben előírt adatokat;
  • a bejelentés befejezését követően haladéktalanul SMS-ben, SMS küldés lehetőségének hiányában a bejelentés befejezéseként tájékoztatja a bejelentőt a bejelentés regisztrációs számáról, majd
  • haladéktalanul továbbítja az elkészített elektronikus dokumentumot az APEH részére.

Az APEH az elektronikus dokumentum hozzá történő megérkezéséről visszaigazolást küld az ügyfélszolgálat számára. Az ügyfélszolgálat a telefonos bejelentésekről készült hangfelvételt a külön jogszabály szerinti őrzési idő alatt a regisztrációs szám szerint tartja nyilván. A bejelentő a regisztrációs szám közlésével kezdeményezheti az ügyfélszolgálatnál a korábban általa bejelentett egyszerűsített foglalkoztatásra vonatkozó adatok változásának illetve törlésének – a bejelentésre vonatkozó szabályok szerinti – bejelentését.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 14.

A figyelem középpontjában az ÁFA

A Niveus Consulting Group a NAV elmúlt 4 évének aktivitását vizsgálta meg. Az adatokból kiolvasható, hogy 2020-2023 között fokozatosan egyre több adót szedtek be, a legtöbbet vizsgált adónem minden egyes évben az ÁFA, valamint megállapították azt, hogy a feltárt jogsértések közül a legnagyobb arányban az iparjogvédelmi csalások fordultak elő – összegzi a Niveus Consulting Group a NAV adatai alapján.

2024. október 14.

Sokan még mindig nem ajánlják fel adójuk 1 százalékát

A NAV adatai szerint az elmúlt évhez képest az idén 60 ezerrel kevesebb adózó ajánlotta fel személyi jövedelemadója (SZJA) 1%-át valamely civil szervezet számára. Bár a korábbi évekhez képest még mindig viszonylag magas az adakozási kedv, a felmérések azt mutatják, hogy bőven van tartalék a rendszerben, de sokakhoz nem jut el az információ a lehetőségről.

2024. október 14.

Így szigorított a NAV 2024-ben: könnyebben minősíthetnek kockázatos adózónak

Idén sem tétlenkedett a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, ami a szabálymódosításokat illeti. Több olyan módosítás is életbe lépett 2024-ben, melyek szigorúbb feltételeket szabnak bizonyos vállalkozások működésére, ugyanakkor megnyíltak az adóoptimalizálást lehetővé tevő legális kiskapuk is. Csongár Gábor okleveles forgalmiadó-szakértő szerint egy cégnek mindig naprakésznek kell lennie az őt körülvevő adókörnyezettel, másként kellemetlen meglepetések is érhetik.