Az NGM vizsgálja az áfakulcs emelését
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az áfa 27 százalékos kulcsának további emelése, valamint a cégek és magánszemélyek többletadóztatása is szerepel a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) ötletei között a 2013-as költségvetésen tátongó lyukak befoltozására.
A Napi Gazdaság szerdai számában megjelent cikk szerint megkezdődött az ötletelés kormányszinten a költségvetési lyukak betömködésére és az elképzelések között extrém ötletek is szerepelnek.
Az NGM például modellezte, hogy milyen adóbevételek származnának az áfa 27 százalékos kulcsának további emeléséből, ami egyébként már így is a legmagasabb a világon. A lap szerint az áfa egyszázaléknyi emeléséből 150 milliárd forintnyi pluszbevételt erdményezne.
Szóba került a cégek és magánszemélyek többletadóztatása is, de ez ellentétes a kormány azon szándékával, hogy a vállalkozások adóterheit csökkentse, ezért a társasági adó kulcsának emelése nem valószínű a lap szerint. A telekomszektor különadójából származó bevételek az Európai Bíróság várható elmarasztaló ítélete miatt kiesnek, csakúgy, mint a bankadó megfelezéséből származó 70 milliárdos mínusz.
A Napi Gazdaság szerint így egyetlen megoldás látszik kézenfekvőnek a bevételek pótlására, a személyi jövedelemadózás újragondolása, amit a kormányzat az eddigi gazdaságpolitika sikerének tekintett. Az egykulcsos 16 százalékos szja-t 2013-tól vezetik be, januártól kivezetik a félszuperbruttót, ami számítások szerint 100 milliárd forinttal csökkenti a költségvetési bevételeket. Az egykulcsos adó tavalyi bevezetése 300 milliárd forint kiesést eredményezett, amit nem sikerült pótolni, ezért logikus lépés lehetne a második adókulcs visszahozatala a rendszerbe. Az szja egy százalékpontos emelése átlagosan százmilliárd forint többletbevételt hozna, míg négyszázalékos különadó kivetése az átlag feletti (évi hárommillió forintot meghaladó) jövedelmekre mintegy 150 milliárdos éves bevételt eredményezne – írja a Napi Gazdaság.