Az OEP lesz az adóhatóság informátora


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Április 1-jétől – a mentés, a betegszállítás, az otthoni szakápolás, a védőnői szolgáltatás kivételével – az egészségügyi intézményeknek ellenőrizniük kell a betegek biztosítotti jogviszonyát. Ez online módon történik, erre az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) informatikai rendszere fölkészült – állítja Király Gyula informatikai főigazgató-helyettes.

A Világgazdaság cikke szerint az OEP megkeresi a jogviszony jelentésére kötelezett munkáltatókat, iskolákat, a nyugdíjfolyósító intézetet s szükség szerint az adóhatóságot. Az APEH pedig a potyázóktól – foglalkoztatók, önfoglalkoztatók – ez év április elsejéig, de akár ezt megelőző időszakra is, visszamenően behajtja a havi 9 százalékos egészségügyi járulékot, annak a bírságával együtt.

Az átfogó ellenőrzés célja a ˝potyautasok˝ kiszűrése, ők járulékfizetés nélkül kapnak ellátást. Számuk az OEP becslése szerint egymillióra tehető, több százezren pedig csak a minimálbér után fizetnek járulékot, róluk az APEH-nél van nyilvántartás. A nem fizetők ellátására a biztosító tavaly 48,8 milliárd forintot költött, közülük közel 200 ezren a fővárosban élnek. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatója szerint 60 milliárd forinttal bővülne a biztosító bevétele, ha ezek az emberek legalább a minimálbér összege után befizetnék a járulékot.

Forrás: Piac&Profit


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.