Bázisolajjal üzletelők buktak le


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Alig fél évvel a bázisolajjal – üzemanyagként is felhasználható kenőolajjal – üzletelő és a költségvetésnek nyolcmilliárd forint kárt okozó bűnszervezet leleplezése után újabb hasonló tevékenységet folytató bűnözői csoport bukott le az Észak-Alföldön – jelentették be a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) regionális vezetői kedden sajtótájékoztatón Debrecenben.


Lengyel Tibor, a NAV Észak-alföldi Regionális Bűnügyi Igazgatóságának igazgatója elmondta: a bűnszervezet mintegy hat és fél millió liter bázisolajat terített jövedéki adó és áfa megfizetése nélkül a Hajdúdorogon, Csepelen és Dunaharasztiban működő elosztó telepekre.

A pénzügyi nyomozók egyszerre 46 helyszínen csaptak le az elkövetőkre, a házkutatásokon csaknem 35 ezer liter ásványolajat foglaltak le, mintegy 15 millió forint értékben. A nyolc gyanúsított közül heten előzetes letartóztatásban vannak – tette hozzá az igazgató.

A technikai vagy bázisolajat egy debreceni férfi által létrehozott bűnszervezet importálta Lengyelország és Szlovénia területén lévő adóraktárakból. Az áru nyomon követésének megakadályozására fiktív fuvarokmányokkal és könyvelési trükkökkel azt a látszatot keltették, hogy a bázisolajat Olaszországban, illetve Magyarországon értékesítették – ismertette Lengyel Tibor.

Hozzátette: az olaj ezzel szemben Hajdú-Biharban és Pest megyében elosztó lerakatokba került, és a külföldről beszerzett ásványolajat belföldön, a piaci árnál lényegesen olcsóbban, gázolaj üzemanyagként értékesítették többek között fuvarozó vállalkozásoknak, autósiskolának, mezőgazdasági nagyvállalkozóknak.

Az áfa-kötelezettség keletkezésének időpontja és a teljesítés helye

Áfa kiskönyvtárunk negyedik része két kucsfontosságú területet dolgoz fel: az adófizetési kötelezettség keletkezésének időpontjára vonatkozó szabályokat, illetve a teljesítési hely szabályrendszerét. A kiadvány a jogszabályi rendelkezések részletes, magyarázatokkal tűzdelt ismertetésén túl számos példával segíti a jogalkalmazókat.

További információ és megrendelés >>

Legalább 6,5 millió liter importolaj került így az országba, és 1,6 milliárd forint adóhiány keletkezett – jegyezte meg Lengyel Tibor.

Elmondta: a pénzügyi nyomozók több mint 600 millió forint értékben ingatlanokat zároltak, személygépkocsikat, motort, karórákat foglaltak le, és 13 bankszámlát zároltak.

Az elkövetők vagyonosodási vizsgálata alapján további zárolások is lehetnek – fűzte hozzá.
Polcz Attila pénzügyőr ezredes, regionális vám- és pénzügyőri főigazgató kiemelte: a bázisolaj mindaddig adómentes, amíg üzemanyagként fel nem használják. Az Európai Unió vámszabályai szerint Magyarországra vámellenőrzés nélkül belépő árut, mivel nem vámköteles, nem kell feltüntetni az okmányokban.

Czinege Attila észak-alföldi regionális adó-főigazgató, utalva a hasonló áprilisi fogásra, elmondta: abban az ügyben ötven vállalkozásnál tartottak adóhatósági ellenőrzést, további húsznál indítják meg, és 15 vagyonosodási vizsgálat is elkezdődött.

Mindezek már látszanak az adóbevételekben is: 2013-ban 409 milliárd forint volt a befizetett adó a régióban, az idén november végéig már 455 milliárd forint – tette hozzá.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Enyhe zsugorodás júniusban: 50 pont alá esett a júniusi BMI

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 49,4. Júniusban a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt visszaesésről számoltak be. Az elmúlt időszak mérsékelt bővülését követően ebben a hónapban fordulat következett be a feldolgozóiparban, a BMI index 50,0 pont alatt áll – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

2024. július 1.

Árfolyam az áfában (XXIV. rész)

A cikksorozat záró része az IOSS rendszer árfolyamkérdéseivel kapcsolatos példákat mutat be, valamint kitér arra, hogy milyen árfolyamra vonatkozó előírások irányadóak, ha az ügyletről nem számla, hanem nyugta készül.

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.