Beindult az APEH végrehajtási hengere


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jóval több végrehajtási ügyet indított az APEH az év első három hónapjában, de még nagyobb kedvel inkasszált az adóhatóság.

Jelentősen nőtt az APEH által indított végrehajtási ügyek száma. Az első negyedben 169,8 ezer ügyet indított el az adóhatóság, tavaly ilyenkor viszont ugyanennyi idő alatt 144,4 ezret – derült ki az APEH sajtótájékoztatóján. A 169,8 ezer végrehajtási ügyből 148,9 ezer adó- és járuléktartozás behajtására irányult, 20,8 ezer pedig külső szervek megkeresése alapján indult. A növekedés javarészt annak köszönhető, hogy az adóhatóság idén nagyobb hangsúlyt helyez a végrehajtásokra – hangsúlyozta Varga Lászlóné, az APEH elnökhelyettese.

A kibocsátott inkasszók összege az első három hónapban meghaladta az 525,8 milliárd forintot, szemben a tavalyi első három hónapos adattal, ami 414 milliárd forint volt. A jövedelemletiltások 16 milliárdról 17,8 milliárd forintra nőttek. Az ingó végrehajtások értéke viszont csökkent, az első három hónap adatait összehasonlítva: 8,4 milliárd forintról 7,2 milliárdra, az ingatlanoké pedig kismértékben, 2,4-ről 2,9 milliárd forintra nőtt.

A hatóság által kezelt hátralék értéke 22 százalékkal emelkedett idén március végéig a tavalyi hasonló időszakhoz képest.

Nem volt érzékelhető növekedés a fizetési kedvezmények kérésében sem. Az első három hónap összehasonlítása alapján volt ugyan olyan hónap, amikor az idén több kérelem érkezett, mint tavaly, ugyanakkor olyan is, amikor az idei kérelem volt kevesebb. Hasonlóképpen a késedelmek összegében sem látható szignifikáns növekedés. Az idén először a magánszemélyek százezer forint alatti adófizetési kötelezettség keletkezésekor kérhetnek részletfizetést: eddig 2800-an éltek ezzel a lehetőséggel, összesen 123 millió forint összegben. Ez a szám egyébként a május 20-ai bevallási határidővel minden bizonnyal jelentősen emelkedni fog.

Forrás: Index


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.