Dől a pénz a különadóból


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A vártnál jobb eredményt hozott a decemberi különadó-feltöltési kötelezettség. Ráadásul eddig semmi nyoma nincs annak, hogy a kormány (ígéretéhez híven) megszüntetné a különadót.

A Napi Gazdaság értesülései szerint a társas vállalkozásoktól származó tavalyi egész éves bevétel mintegy húsz százalékkal haladta meg az éves előirányzatot. Novemberig 37,9 milliárd forint ketyegett a számlán, ez nőtt december végére 178,6 milliárd forintra. A magánszemélyek különadója is nagyobb bevételt hozott a vártnál, jóllehet itt „”csak”” 16 százalékkal lett jobb az eredmény – ami egyébként 21 milliárd forint lett.

A tavalyi befizetések alapján komoly esély van rá, hogy idén is a terv felett fizetnek a cégek. Az idei büdzsében szereplő előirányzat ugyanis alacsonyabb, mint a tavalyi tényleges bevétel. Az eltérést magyarázhatja, hogy a költségvetés tervezésekor még nem állt rendelkezésre a decemberi bevételi adat. Valamelyest változtak persze a jogszabályok is.

Az átmenetinek szánt különadó alapja valamelyest közeledett a társasági adóéhoz, ám még mindig igen jelentős az eltérés a kettő között. Közeledést jelentenek a kedvezményezett ügyletekhez (átalakulás, eszközátruházás és részesedéscsere) kapcsolódó speciális adóalap-korrekciós tételek és a bejelentett részesedésekre vonatkozó módosítások, amelyek ugyan már 2007. január 1-jei hatállyal bekerültek a törvénybe – az uniós jogharmonizáció miatt -, ám e téren további, az adózó számára kedvező változások történtek – állítják a KPMG szakértői. A két adóalap különbségei között kell megemlíteni, hogy a negatív különadóalap továbbra sem határolható el, és a különadó összege nem csökkenti a társasági adó alapját, ellentétben a helyi iparűzési adóval.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]

2024. május 24.

Varga Mihály: a kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett

A kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett, az elmúlt évtizedben a magyar gazdaság teljesítménye nőtt, miközben az adóelvonás mértéke csökkent – mondta a pénzügyminiszter a Magyarország tíz legnagyobb adózója elismerés átadó ünnepségén pénteken, Budapesten.