Drágák a béren kívüli juttatások


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A béren kívüli juttatások valóságos terhe 30,94 százalék – hangzott el a System Media Oktató és Tanácsadó Kft. rendezvényén, amelyen a PricewaterhouseCoopers szakértője pontosan felsorolta, mit lehet adómentesen juttatni a dolgozóknak a cafeteria hatályos szabályai között.

Drágultak a béren kívüli juttatások, január 1-től ugyanis meg kell fizetni utánuk a 10 százalékos egészségügyi hozzájárulást, és bár a juttatási elemek bővültek, a válság miatt nehezen lehet élni az új lehetőségekkel a PricewaterhouseCoopers szerint. Horváthné Szabó Beáta, a társaság igazgatója a System Media Oktató és Tanácsadó Kft. rendezvényén elmondta: a béren kívüli juttatások valóságos terhe 30,94 százalék. A 16 százalékos személyi jövedelemadót és a 10 százalékos ehót 1,19-1,19-es adóalap után kell a munkáltatónak megfizetni.

Idén béren kívüli juttatásnak minősül a Széchenyi Pihenő Kártya (SZÉP-kártya), az Erzsébet-utalvány és/vagy munkahelyi étkeztetés, helyi utazási bérlet, iskolakezdési támogatás, iskolarendszerű képzés, önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztári vagy egészségpénztári hozzájárulás, foglalkoztatói nyugdíjszolgáltató intézménybe történő hozzájárulás, valamint a munkáltató tulajdonában vagy vagyonkezelésében álló üdülő használata. Január elsejétől az internethasználat már nem tartozik a béren kívüli juttatások közé.

A SZÉP-kártya kerete 450 ezer forint. Ezen belül a szálláshelyé 225 ezer, a vendéglátásé 150 ezer, a rekreációé pedig 75 ezer forint. A juttatás több kifizetőtől is igénybe vehető, ezért a magánszemély nyilatkoztatása szükséges. A PwC igazgatója szerint kevésnek mondható az elfogadóhelyek száma.

A cafeteria-rendszerben adómentesen juttatható a munkáltató által biztosított ingyenes, vagy kedvezményes számítógép-használat, sporteseményre szóló belépőjegy, összeghatártól függetlenül a sportversenyen vagy sportvetélkedőn nyert érem, serleg, trófea. Adómentesen adható a magánszemély részére biztosított olyan dolog, vagy szolgáltatás, amelynek használata, igénybevétele a munkavégzés, a tevékenység ellátásnak hatókörében, a tevékenység ellátásnak feltételeként történik, akkor is, ha nem zárható ki a magáncélú használat. Adómentesen adható a védőoltás is, illetve védőeszközök, baleset és egészségvédelmi eszközök – derült ki az előadás anyagából.

Forrás: MTI


Kapcsolódó cikkek

2024. május 8.

Nyugdíjbiztosítás: nem jár automatikusan az adójóváírás!

Az előző évben az államilag támogatott nyugdíjbiztosítási számláikra összesen 145,5 milliárd forintot fizettek be az ügyfelek. Ez szerződésenként csaknem 300 ezer forintnyi befizetést jelent, vagyis a tárgyévi befizetés után járó 20 százalékos adójóváírás a biztosítottakat átlagosan 60 ezer forintnyi adóvisszatérítéshez juttatja. Ez azonban nem jár automatikusan: az összeget csak azok számlájára utalja az adóhatóság, akik ezt a május 21-ig benyújtandó szja-bevallásukban külön igénylik – figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).

2024. május 8.

Áfateher a marketingakciókban, promóciókban

Tapasztalataink szerint sok a bizonytalanság a különböző marketingakciók, árengedményi konstrukciók áfa-kezelése tekintetében. Kis túlzással azt állíthatjuk, hogy ahány adóalany, annyiféle áfakezelés. Nagyon sok konstrukció, eljárás létezik (kuponok, pontgyűjtő akciók, utalványok, árengedmények, ingyenesen juttatok termékek, szolgáltatások, szóróanyagok stb.), ám ezek a megoldások jelentős adókockázatot rejthetnek magukban.

2024. május 7.

Niveus: nem nagy siker eddig az eÁFA

Az eÁFA rendszert 2024 elején vezették be, de az elmúlt hónapok tapasztalati alapján eddig nem igazán használták a vállalkozások. A Niveus Consulting Group ügyfélkörében végzett nem reprezentatív felmérés alapján az derült ki, hogy az eÁFA rendszer sok esetben hibákkal küszködik és sok javítás vár még rá annak érdekében, hogy elterjedjen – olvasható a cég közleményében.