Egyre több adóellenőrzésre számítanak a vállalkozások világszerte


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Több mint harmadával nőhet a vállalati adóellenőrzések száma a következő két évben – derül ki az EY 2100 adó- és pénzügyi vezető bevonásával készült nemzetközi kutatásából. A válaszadók a legkockázatosabb területnek a transzferárazást tartják.

A megkérdezettek többsége (51%) egyre intenzívebb adóhatósági vizsgálatokra számít az elkövetkező időszakban, és várakozásaik alapján (53%) a hivatalok kiemelt figyelmet fordítanak majd a nemzetközi adó- és transzferár-ügyekre. „Az adatok összecsengenek a magyarországi vállalatvezetők várakozásaival” – hangsúlyozta dr. Séra Gergely, az EY adóperekkel foglalkozó területének vezetője. Az elmúlt években a Nemzeti Adó- és Vámhivatal látványos fejlődésen ment keresztül, aminek köszönhetően célzottabb ellenőrzésekre képes, jelentősen szűkítve ezzel az adóelkerülés lehetőségét.

A nemzetközi kutatás eredményei szerint a legjelentősebb adókockázatnak a transzferárazást tartják (63%) a válaszadók, amit az adókedvezmények (35%) és a költséglevonások (31%) követnek. „Magyarországon új feladat is hárul a transzferár nyilvántartás készítésére kötelezett adózókra. A tavaly elfogadott jogszabály szerint idén már információt kell szolgáltatniuk a kapcsolt tranzakcióikról a társaságiadó-bevallásukban. A növekvő adatszolgáltatási kötelezettségek mellett a kiszabható bírságok összege is nagyságrendekkel emelkedik” – hangsúlyozta Lipták Zoltán, az EY adópartnere.

A szakember hozzátette, hogy nem véletlen, hogy a hazai kutatásuk eredménye itt is összhangban van a globális várakozásokkal. Tavaly novemberben az EY Adókonferencia több mint 250 résztvevője körében készített felmérése alapján is a transzferárazás (45%) a legkockázatosabb adóterület. A nemzetközi felmérés szerint a 15 százalékos globális minimadó bevezetése szintén aggodalomra ad okot. A válaszadók 55 százaléka úgy látja, hogy emiatt nőni fognak az adóköltségeik és csaknem felük (45%) arra számít, hogy ez megnöveli majd az ellenőrzések és a hatósággal folytatott viták valószínűségét is. A legtöbb szervezet már el is kezdte átalakítani belső folyamatait. A válaszadók kétharmada (69%) a jövőben nagyobb hangsúlyt fektethet az adózás területére.

„A cégek kétféleképpen készülhetnek fel ezekre a kihívásokra: egyrészt figyelniük kell az adózási szabályok alakulását, másrészt akár házon belül, akár tanácsadóval, de növelniük kell a a meglévő erőforrásokat, hogy meg tudjanak felelni az új kötelezettségeknek. Ellenkező esetben amikor egy vállalat összeállítja majd a társaságiadó-bevallását, azt a kockázatot fogja futni, hogy a legapróbb adminisztratív hiba miatt is bekopogtathat hozzá az adóhatóság” – mondta Módos András, szakértő.

Forrás: EY sajtóanyaga


Kapcsolódó cikkek

2024. május 27.

NAV-Figyelő 21. hét: Változott a jegybanki alapkamat, adó-amnesztia, üzemanyagárak

A NAV útmutatót adott ki az utólagos részesedésbejelentéssel kapcsolatban, amelyben a leggyakrabban felmerülő kérdésekre kívánt válaszolni az adóamnesztia kapcsán. Továbbá változott a jegybanki alapkamat és az adóhatóság meghatározta a júniusi üzemanyagárakat is – derül ki a NAV-Figyelő eheti számából.

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]