Egyre több az önellenőrző – a vagyonosodási vizsgálat megcselekedte…


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az elmúlt néhány hónapban jelentősen megszaporodott az önellenőrzést igénybevevő adófizetők száma, vélhetően az adóhivatal által ígért 10 ezer vagyonosodási vizsgálatnak köszönhetően. Az önellenőrzők aránya főként a magánszemélyek között növekedett, akik közül a tavalyi évhez képest 16 százalékkal többen nyújtottak be utólag helyesbítést – írja a Világgazdaság.

Az önellenőrzőket ugyanis jóval enyhébb szankciókkal sújtják a törvények, mint azon késlekedőket, akiket az utólagos vizsgálat során találnak vétkesnek a revizorok. További előnyt jelenthet, hogy abban az esetben, ha a megfizetendő adótartalom az önellenőrzés során növekszik, az adófizető valószínűsíthetően megmenekül a vagyonosodási vizsgálattól.

A legfontosabb önellenőrzést érintő szabályokról az adózás rendjéről szóló törvény rendelkezik, miszerint az adózó a korábban megállapított adót, adóalapot, és a költségvetési támogatás összegét módosíthatja az eljárás során, mely általában valamilyen formanyomtatványos keresztül történik.

Nem lehet önellenőrzést végezni, ha az adózó valamilyen törvényben megengedett választási lehetőséggel jogszerűen élt, a korábbiakban nem érvényesített adókedvezményt azonban igénybe lehet venni önellenőrzés útján.

Az utólagos vizsgálat megkezdése után, vagyis az erről szóló levél kézhezvétele után már nem lehet önellenőrzési eljárást kezdeményezni, így ekkortól már nincs meg a lehetőség arra, hogy a késedelmi pótléknál jóval kedvezményesebb önellenőrzési pótlék megfizetése mellett törlesszen az adós.

Forrás: Pénzcentrum


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.