Elfogadták a második építési gyorsító csomag részleteit


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kormány elfogadta a második építési gyorsító csomag részletszabályait tartalmazó rendeleteket, amelyek egyszerűsítik az építési engedélyezést, valamint meghatározzák a fedezetkezelő személyét és díját.

A kormány által elfogadott részletszabályok rendeletekben látnak napvilágot, a közeljövőben, elsőként a a fedezetkezelőről szóló kormányrendelet fog hatályba lépni október 1-jén.

A közbeszerzéseken 90 millió forint, míg a magán beruházásoknál 1,2 milliárd forint értékhatár felett lesz kötelező a fedezetkezelő alkalmazása. A közbeszerzéseknél a Magyar Államkincstár látja el ezt a feladatot, az építés ideje alatt havi 100 ezer forintért. A magán beruházásoknál bank lehet a fedezetkezelő, kialkudott díjért.

Az engedélyezés úgy változik, hogy családi házra 60 napon belül kell kiadni az építési engedélyt, de ha minősített készházról van szó, akkor 30 nap a határidő. Nem kell engedély, és a bejelentés után azonnal kezdhető a tartószerkezetet nem érintő felújítás, illetve az 50 négyzetméternél kisebb, emberi tartózkodásra nem alkalmas épület – például garázs – építése. Ugyanakkor még bejelentésre sincs szükség a kerítés építéshez, utólagos hőszigeteléshez, napkollektor felszereléshez, és kerti építmény létrehozásához.

2010-től csak regisztrált építőipari vállalkozók tevékenykedhetnek a piacon, a kamarák nem csak a cégek alap adatait, hanem az előéletüket – bírság, késedelem – is nyilvántartják. Az erről szóló rendeletben egyúttal meghatározzák a működés minimális emberi és technikai feltételeit is – hangzott el a kormányszóvivői tájékoztatón.

Forrás: kormanyszovivo.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.