Engedély nélkül alkalmazhatnak franciákat a magyar cégek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Franciaország 2008. július 1-jével megnyitotta munkaerőpiacát a 2004-ben csatlakozott tagállamok – többek között Magyarország – munkavállalói előtt. A munkaügyi tárca elkészítette azt a jogszabálytervezetet, amely a francia munkavállalók magyarországi foglalkoztatására is feloldja az engedély-kötelezettséget.

A Csatlakozási Szerződés lehetőséget ad Magyarországnak, hogy a vele szemben korlátozásokat alkalmazó régi tagállamok vonatkozásában viszonossági korlátozásokat alkalmazzon. Az erre vonatkozó szabályokat az egyes tagállamok vonatkozásában a Magyar Köztársaság által a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek tekintetében alkalmazott, a munkaerő szabad áramlásával összefüggő átmeneti szabályokról szóló 355/2007. (XII. 23.) Korm. rendelet tartalmazza.
A Korm. rendelet 1. §-ának (1) bekezdésének a-b) pontjai felsorolják azon tagállamok állampolgárait, akikkel szemben Magyarország a 2004. május 1-jei csatlakozása óta munkaerőpiaci viszonosság alapján munkavállalási engedélyt alkalmaz. E tagállamok sorába tartozik jelenleg Franciaország is.

Tekintettel arra, hogy Franciaország 2008. július 1-jével megnyitotta munkaerőpiacát többek között a magyar állampolgárok előtt, a munkaerőpiaci viszonosság értelmében a rendelettervezet – a Korm. rendelet módosításával – annak 1. §-ának (1) bekezdésének e) pontja szerinti Magyarországon engedélymentesen foglalkoztatható állampolgárok körét kibővíti a francia állampolgárokkal.

A módosítást követően Magyarországon engedélymentesen foglalkoztathatók a brit, izlandi, ír, olasz, görög, spanyol, svéd, holland, finn, portugál, luxemburgi, francia állampolgárok.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.