Euróval a zsebben: megéri fizetés előtt váltani


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bár a lehetőség több helyen is adott, mégsincs nagy tolongás azért, hogy valaki az EU közös valutájával fizessen az áruházak kasszáinál. Az eurót is elfogadó üzletek azonban csak abban egységesek, hogy a visszajárót forintban adják.

Az euró magyarországi bevezetése még várat ugyan magára, de több helyen, így éttermekben, kávézókban, ruhaboltokban, és áruházakban is lehet már az EU közös valutájával fizetni.

A lehetőség tehát megvan néhány helyen, de hogy megéri-e élni vele, vagy egyáltalán észre vesszük-e az említett szolgáltatást, az már valóban más kérdés. Vajon a legtöbb helyen szemrebbenés nélkül tudomásul veszik, ha így szeretnénk fizetési kötelezettségünknek eleget tenni, vagy inkább csak fennakadást okozunk? Eurót is elfogadó üzletek a Privátbankár kosarában.

Faggatózásunkat a Nyugati téri Westend City Center Match üzletében kezdtük. A boltvezető, becenevén, ˝Vezér˝ sajnos semmilyen adattal nem szolgálhatott azzal kapcsoltban, hogy náluk hányan veszik igénybe a szolgáltatást, mert az ilyen adatok kiadásához nekik központi engedély szükséges. Annyit viszont elárult, hogy „inkább kevesebben, mint többen” fizetnek náluk euróval. A kasszáknál egyébként egy tábla hívja fel a vásárlók figyelmét arra, hogy a boltban kizárólag euró bankjegyeket fogadnak el, és forintban adnak vissza.

A menedzser azt is elmondta, hogy a Match üzletlánc nem minden boltjában lehet forinton kívül más pénznemben is fizetni, de ezt az állítást később megcáfolták, ugyanis a Blahán található Match áruházban azt a felvilágosítást kaptuk, hogy minden boltra érvényes az eurós fizetési lehetőség. Itt ugyan nem voltak olyan szépen keretezett, figyelemfelkeltő hirdetőtáblái a szolgáltatásnak, de azért, ha nehezen is, de – fizetést követően – rábukkantunk a kasszasoron kívül a pakolópultnál a háromnyelvű információs plakátokra.

A Match-os árfolyamok egyébként meglehetősen fixnek tűntek, vagyis az 1 euró 240 forint kiírás helyett nem jellemző, hogy olyan sokszor újat nyomtatnának.

A Match-on kívül minden Kaiser’s, Interspar és Spar áruházban is megadatik a lehetőség a fogyasztóknak az uniós fizetőeszköz választására. Ráadásul ezeken a helyeken nem csak a bankjegyeket fogadják el, hanem a fémpénzt is. Vagyis minden cent számít!

Forrás: PrivátBankár


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.