Évi 400 ezer: meg van kötve a munkaadók keze


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bizonyos béren kívüli juttatások esetében nem elég önmagában megfelelni az adómentességhez szükséges kitételeknek, a korlátozások miatt az egyes juttatásokat együttesen is meg kell vizsgálni.

Ez azt jelenti, hogy a limittel érintett juttatások a rájuk vonatkozó törvényi korlátozásokon kívül, együttesen is legfeljebb évi 400 ezer forintig adhatók munkavállalónként adómentesen. A korlátozás alá tartozó kedvezményeket (önkéntes egészség- és önsegélyező pénztári befizetés, iskolarendszerű képzési költség átvállalt része, üdülési csekk, iskolakezdési támogatás, internet-használat, számítógép-juttatás költsége, utazási bérlet, művelődési intézményi szolgáltatás, illetve bizonyos esetekben ruházati költségtérítés összege) tehát együttesen is meg kell vizsgálni.

Ha egy munkavállaló év közben vált munkahelyet, akkor az említett összegnek az általa az adott munkáltatónál az adóévben munkaviszonyban töltött napokkal arányos része érvényesíthető. Féléves munkaviszony esetén tehát az adómentes határ 200 ezer forint lesz.

Amennyiben a munkaadó átlépi a keretet, akkor a juttatás adókötelessé válik és az egyéb közterhek mellett 54 százalék személyi jövedelemadót kell utána fizetni. Más adómentes juttatások, költségtérítések (pl. az önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulás, vagy az étkezési utalvány) továbbra is a 400 ezer forintos korlát figyelembe vétele nélkül adhatók.

Forrás: PrivátBankár


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.