Fantomcégeket törölt az APEH


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Június elejéig több mint háromezer fantomgyanús vállakozás adószámát függesztette fel az APEH, csaknem 270-ét törölték is, mindössze 9 cég tisztázta magát. Az adóhivatal honlapján olvasható a régóta nem elérhető cégek listája.

Tavaly szeptember 15-én lépett életbe az adótörvény módosítása, amellyel a fantom-cégeket szeretnék kiszűrni. A jogszabály szerint felfüggesztik azoknak a vállalkozóknak az adószámát, akiket nem találnak meg bejelentett székhelyükön, vagy akiknek APEH-leveleit kétszer is „”címzett ismeretlen”” jelzéssel küldi vissza a posta az adóhatóságnak. Ugyanez a helyzet akkor is, ha – társas vállalkozásoknál – nincs bejelentve szervezeti képviselő (cégvezető, ügyvezető), illetve az nem valós személy.

Az APEH az adószám felfüggesztését nyilvánosságra hozza az adóhatóság hirdetőtábláin és honlapján is – így üzletfelek, partnerek is értesülhetnek a büntetésről. Maguk az érintettek is e két helyről szerezhetnek tudomást a felfüggesztésről, a határozat megjelenéstől számított 15 napon belül fellebbezhetnek a döntés ellen. Ha nem teszik és a felfüggesztés jogerőssé válik, akkor 90 napjuk van az ügy rendezésére vagyis a valódi cím megadására, illetve a szervezeti képviselő bejelentésére, különben végleg törlik az adószámot.

Június elejéig 2825 vállalkozás adószámát függesztette fel az adóhivatal, mert a helyszíni ellenőrzés során sem találták meg a céget a székhelyén. A felfüggesztési eljárás 267 vállalkozás esetében zárult le, ezek adószámát törölték is. Eközben csak kilenc esetben szüntették meg a felfüggesztést, mert a cég hitelt érdemlően tudta igazolni, miért nem találták bejelentett címén – mondta el a Független Hírügynökségnek Balázs Eszter, az APEH osztályvezetője.

Az adószám törlése után az APEH azonnal értesíti a Cégbíróságot, illetve a helyi jegyzőt vagy az adózó nyilvántartását végző egyéb szervet – közölte Balázs Eszter. A cégbejegyzésre kötelezett vállalkozások esetében a felfüggesztéssel együtt törvényességi felügyeleti eljárást is kezdeményeznek annak érdekében, hogy a vállalkozást a Cégbíróság is törölje nyilvántartásából.

Felfüggesztett adószámú céggel lehet üzletelni, de nem ajánlott. Abban az esetben ugyanis, ha egy cégnek már törlik is az adószámát, akkor az onnan kibocsátott számla semmissé válik, nem lehet költségként elszámolni az összeget és az áfa sem visszaigényelhető, ráadásul APEH-ellenőrzsére is számíthatnak a fiktív céggel üzletelők.

Forrás: Hírszerző


Kapcsolódó cikkek

2024. május 27.

NAV-Figyelő 21. hét: Változott a jegybanki alapkamat, adó-amnesztia, üzemanyagárak

A NAV útmutatót adott ki az utólagos részesedésbejelentéssel kapcsolatban, amelyben a leggyakrabban felmerülő kérdésekre kívánt válaszolni az adóamnesztia kapcsán. Továbbá változott a jegybanki alapkamat és az adóhatóság meghatározta a júniusi üzemanyagárakat is – derül ki a NAV-Figyelő eheti számából.

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]