Félig összedőlt az ipar


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A gyárleállások hatására súlyosan, 23,3 százalékkal zuhant a hazai ipar teljesítménye tavaly decemberben. Az adat sokkoló gazdasági mutatóktól hemzsegő első félévet és kilábalást jelentő másodikat ígér.

Tavaly decemberben az ipari termelés 19,6, kiigazított adatok szerint pedig 23,3 százalékkal zuhant 2007 decemberéhez képest – közölte honlapján előzetes adatként a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az adat drámainak mondható, elemzők 13-15 százalékos visszaesésre számítottak.

A statisztikusok adatai szerint novemberhez képest 14,6 százalékos volt a csökkenés, és 2008 egészében 1,1 százalékkal termelt kevesebbet az ipar, mint egy évvel korábban. Részletes, iparágakat taglaló adatokat a hivatal február 16-án közöl.

Sok gyár függesztette fel termelését viszonylag hosszú időre, ezért tűnik drámainak a visszaesés – indokolta az adatsort az FN-nek Suppan Gergely, a Takarékbank makroelemzője.

Akár örülhetünk is?

Nem érzik drámainak a helyzetet a lapunk által megkérdezett közgazdászok, sőt úgy vélik: az első féléves visszaesést a második félévben érezhető regenerálódás követi.

Borúlátóbb prognózist Suppan Gergely adott az FN-nek: ő az első negyedévben 25 százalékos iparitermelés-visszaesésre számít, és mivel a GDP 31 százaléka az iparból származik, az elemző masszívan rontani készül az idei GDP-előrejelzését. Mint mondta, eddig az első félévben 4,7, az év egészében 3,2 százalékos recesszióra számított, de a mostani adatsor durvább megtorpanást ígér.

Optimistának mondta viszont magát Török Zoltán. A Raiffeisen Bank vezető elemzője eddig is és ezután is 3,5 százalékos mínuszra számít 2009-ben úgy, hogy az első félévben 5,5 százalékkal romlik a gazdaság teljesítménye.

„Optimista vagyok, mert az első félév durva visszaesést jelző mutatói után a második félévben a gazdaságélénkítő intézkedések hatására beindulhat Amerika, majd az EU gazdasága, ami az európai keresleten keresztül élénkíteni fogja a magyar ipart; ezért az ipari termelés 2009 egészében „mindössze” 5 százalékkal eshet vissza” – nyilatkozta Török Zoltán.

Hasonlóan látja a kiutat Suppan is: a közgazdász arra hívta fel a figyelmünket, hogy a cégvezetők várakozásait mutató indexek már javulnak.

Európának sem jobb

Közleményben reagált a KSH adataira a Pénzügyminisztérium; e szerint kontinensünkön sem jobb a helyzet. Decemberi ipari termelési adatot még kevés ország közölt, de az ő helyzetük sem különbözik érdemben a hazaitól: a finn ipar teljesítménye 15,6, a spanyolé 15,1, az észté 20,7 százalékkal esett vissza. Japánra is komoly csapást mért a válság: ott 20,6 százalékkal csökkent az ipar termelése.

A jövő héten még pontosabban felmérhető lesz a recesszió hazai és térségbéli hatása: hétfőn közli ipari termelési adatait Szlovákia és Románia, pénteken pedig kiderül, miként alakult a tavalyi utolsó negyedévben a magyar, a szlovák és a cseh GDP.

Forrás: Figyelő Net


Kapcsolódó cikkek

2024. május 28.

Csoportos társaságiadó-alany tagjainak nyilatkozata a jövedelem-(nyereség-)minimumról

„A”, „B” és „C” társaság 2023. január 1-je óta csoportos társaságiadó-alanyként működnek, a csoportkép-viselői feladatokat „C” társaság látja el. A 2023-as adóévről szóló bevallás összeállítása során merült fel az a kérdésünk, hogy a csoportos társaságiadó-alanynak kell-e alkalmaznia a jövedelem-(nyereség-)minimum szabályokat, vagy azokat a csoporttagoknak kell figyelembe venniük az egyedi adóalap megállapítása során. A 2329 jelű nyomtatvány NY-01-es lap 30. sorában a csoportképviselő kinek (mely adózónak) a vonatkozásában nyilatkozik a jövedelem-(nyereség-)minimum szabályok alkalmazásáról?

2024. május 27.

NAV-Figyelő 21. hét: Változott a jegybanki alapkamat, adó-amnesztia, üzemanyagárak

A NAV útmutatót adott ki az utólagos részesedésbejelentéssel kapcsolatban, amelyben a leggyakrabban felmerülő kérdésekre kívánt válaszolni az adóamnesztia kapcsán. Továbbá változott a jegybanki alapkamat és az adóhatóság meghatározta a júniusi üzemanyagárakat is – derül ki a NAV-Figyelő eheti számából.

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.