Fémkereskedelem engedéllyel


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Januártól kizárólag engedéllyel lehet majd színesfémekkel kereskedni a fémek begyűjtéséről és értékesítéséről szóló júniusban elfogadott törvény szerint. Az engedély megszerzésének szigorú feltételei lesznek, amelyek közül kiemelendő, hogy a kérelmezőnek vagyoni biztosítékot kell nyújtania a tevékenység folytatásához.

A 2009. évi LXI. törvény értelmében fémkereskedelmi tevékenység kizárólag a fémkereskedelmi hatóság által kiadott érvényes engedéllyel rendelkező fémkereskedő folytathat a jövőben. Engedélyköteles anyagot – bizonyos kivétellel – kizárólag írásba foglalt megállapodás alapján lehet majd beszerezni. Nincs szükség írásbeli megállapodásra akkor, ha a kereskedő természetes személytől vesz át fémeket, feltéve, hogy az átadó a személyazonosságát igazolja és nyilatkozik arról, hogy a leadott fém jogszerűen került hozzá.

A fémkereskedő az engedélyköteles anyagot kizárólag az engedélyben meghatározott telephelyen raktározhatja és tárolhatja. További szigorítás, hogy az átvett fémek csak a külön jogszabályban meghatározott adattartalmú anyagkísérő okmánnyal együtt szállíthatók és raktározhatók. Az anyagkísérő okmányt más célra készített, a törvény és a külön jogszabály szerinti adatokat tartalmazó okirat (pl. szállítólevél) is helyettesítheti.

A kereskedőnek a jövő év elejétől az értékesítéseiről eladónként és vevőnként (címzettenként) az anyag jogszerű beszerzésének igazolása céljából külön nyilvántartást kell vezetnie. A nyilvántartás szerinti beszerzések és értékesítések értékét és mennyiségét naponta, a nap végén kötelező összesíteni. Az összesített adatokat az ügyfélkapu nyitásához szükséges regisztrációs eljárást követően elektronikus úton meg kell küldeni a fémkereskedelmi hatóságnak (VPOP), amely azt a fémkereskedelmi engedélyköteles anyag jogszerű beszerzésének ellenőrzésére használhatja fel.

Fontos kiemelni, hogy az engedély megszerzéséhez úgynevezett tevékenységi biztosítékot kell felajánlani. A tevékenységi biztosíték készpénz vagy pénzügyi biztosíték lehet. Pénzügyi biztosítékként az Európai Unió tagállamában, illetve az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes államban székhellyel rendelkező hitelintézet által nyújtott bankgarancia és biztosítási szerződés alapján kiállított kötelezvény fogadható el. A tevékenységi biztosíték összegét a fémkereskedelmi hatóság külön jogszabályban meghatározott feltételek szerint a fémkereskedelmi engedély kiadását megelőzően, külön határozatban állapítja meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 28.

Május 31. – több mint háromszázezer vállalkozást érintő határidő

Az elmúlt három évet vizsgálva, rendre közel negyedmillió vállalkozás nyújtja be a pénzügyi beszámolóját májusban az OPTEN adatai szerint. Év elejétől május végéig jellemzően 5 cégből 4 leadja a beszámolóját. A pénzügyi beszámolóra vonatkozó határidő elmulasztása komoly szankciókkal járhat.

2024. május 28.

Csoportos társaságiadó-alany tagjainak nyilatkozata a jövedelem-(nyereség-)minimumról

„A”, „B” és „C” társaság 2023. január 1-je óta csoportos társaságiadó-alanyként működnek, a csoportkép-viselői feladatokat „C” társaság látja el. A 2023-as adóévről szóló bevallás összeállítása során merült fel az a kérdésünk, hogy a csoportos társaságiadó-alanynak kell-e alkalmaznia a jövedelem-(nyereség-)minimum szabályokat, vagy azokat a csoporttagoknak kell figyelembe venniük az egyedi adóalap megállapítása során. A 2329 jelű nyomtatvány NY-01-es lap 30. sorában a csoportképviselő kinek (mely adózónak) a vonatkozásában nyilatkozik a jövedelem-(nyereség-)minimum szabályok alkalmazásáról?